چکیده گزارشات کارگری، اعتراضات و اعتصابات

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

گزارش اعتراضات و اعتصابات کارگران ، مزدبگیران و فرودستان در  ۴۸ ساعت گذشته.

 

مجید ناصری

٢٩ آبان ١٣٩٩

رشد ۱۲۰ درصدی قیمت جو دامی در یکسال

به گزارش «نود اقتصادی» درحالی‌که دولت طی سال‌های اخیر مقادیر قابل ‌توجهی ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات نهاده‌های دامی و ازجمله جو دامی اختصاص داده، اما قیمت هر کیلو از این محصول در بازار از ۱۹۳۴ در ۲۱ آبان سال گذشته با رشد نزدیک به ۱۲۰ درصدی به بیش از ۴۲۵۰ تومان در روزهای اخیر رسیده است.

پیام کارگران راه آهن خراسان

با سلام

تراورس به ما خیانت کرد شورای کارگری در اینجا فقط حرف می زند و وعده های تو خالی هیچ حرف حقیقتی در اینجا وجود ندارد کرونا جان خیلی از همکاران ما را گرفت ولی در اینجا اعلام نمی‌شود شما فکر کنید ۳ ماه بدون حقوق آیا می توانید زندگی کنید پیشنهاد داریم شورای کارگری جنایت تراورس را افشا کند نه اینکه به ما خیانت کند واقعیت اینکه تراورس ۳ ماه حقوق پرداخت نکرده شورای کارگری خراسان بحث تجمیع می کند تجمیع نخواستیم حقوق می خواهیم.

جمعی از کارگران راه آهن عصبانی خراسان،

مرگ و مصدومیت ۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

روز پنجشنبه ۲۹ آبان، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۶ کارگر در شهرهای خارک و سراب دچار حادثه شدند. طی این حوادث ۴ کارگر مصدوم شده و ۲ کارگر دیگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

تخریب بی‌رحمانه آلونک خانم بی سرپرست توسط ماموران منجر به خودسوزی وی گردید

خودسوزی زن سرپرست خانوار در بندرعباس پس از اینکه ماموران شهرداری به همراه یگان حفاظت اراضی مسکن هرمزگان، اقدام به تخریب آلونک متعلق به وی کردند صورت گرفت.

روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۹۹، ماموران شهرداری بندرعباس به همراه یگان حفاظت اراضی مسکن هرمزگان به محل زندگی یک زن سرپرست خانوار رفته و اقدام به تخریب آلونکی که برای زندگی‌اش ساخته بود، نمودند.

این اقدام ماموران که با اعتراض این زن سرپرست خانوار و کودکانش مواجه شد، در اقدام ماموران تاثیری نداشته و مجبور به خودسوزی شد. .

عباس امین‌زاده، شهردار بندرعباس از این اقدام صورت گرفته توسط ماموران شهرداری حمایت کرده و گفت:‌ «زمین تصرفی بود و چندین بار تذکر و ابلاغیه برای تخلیه آن داده شده بود و باید طبق قانون تخریب می‌شد.»

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز مناطق ۲ و ۳ خرم‌آباد در اعتراض ۴ ماه حقوق معوقه

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز منطقه ۲ و یکی از نواحی شهرداری منطقه ۳ شهرداری خرم آباد، چند روز پیش در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق‌شان صورت گرفته است. اما بنا به گزارش‌های منتشر شده روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه ۹۹، مسئولان شهرداری خرم‌آباد، این مشکل را تنها مربوط به کارگران فضای سبز ۴ ناحیه از شهرداری خرم‌آباد عنوان کرده‌اند. به دنبال  پیگیری‌های صورت گرفته جهت خواسته‌های کارگران، مشخص شد که پیمانکار این چهار ناحیه یک نفر بوده و این فرد به علت عمل نکردن به تعهداتی که در قرارداد با شهرداری داشته است، به انجام وظایف خود اقدام نکرده و باعث ایجاد مشکل در پرداخت ۴ ماه حقوق کارگران شده است.

خودسوزی کارگر کرمانشاهی بخاطر عدم توان تامین داروی مادرش

خودسوزی کارگر کرمانشاهی که روز سه‌شنبه ۲۷ آبان اقدام به خودسوزی نمود منجر به جان‌باختن این کارگر شریف و زحمتکش شد.

کارگر محروم، که هیچ حمایت قانونی و هیچ پشت و پناهی نداشت، در اثر فقر و اعتراض به عدم توان تامین داروی مادرش در جلوی تامین اجتماعی کرمانشاه اقدام به خودسوزی کرد و جان سپرد.

این کارگر زحمتکش، در اعتراض به قطع بیمه بیکاری و مستأصل از تأمین حداقل معیشت خود، درحالیکه هیچ نهاد و ارگان حکومتی به مراجعات و عجز و لابه‌های مستمر او پاسخی ندادند، روز سه‌شنبه ۲۷ آبان، در چهار راه رشیدی کرمانشاه، مقابل در ساختمان صنف بیمه کارگران، به نشانه اعتراض برای بیمه نشدن، دست به خودسوزی با بنزین زد.  وی پس از اقدام به خودسوزی به بیمارستان خمینی کرمانشاه منتقل شد اما متاسفانه روز چهارشنبه ۲۸ آبان، بدلیل شدت سوختگی و آسیب‌دیدگی کامل، در بیمارستان جان سپرد.

شایان ذکر است که این سرنوشت کارگران زحمتکش «پنجمین کشور ثروتمند جهان» است.

در کشوری که نهادهای متولی حقوق کارگران، حق کارگران را ضایع می‌کند و کارگران برای دریافت دستمزد عقب افتاده خود باید رنج اعتصاب و اعتراض در تابستان و زمستان را به جان بخرند، با تهدیدات امنیتی و بازداشت و زندان مواجه شوند اما در همین حال به هزاران طلبه که بطور غیرقانونی در وزارت آموزش و پرورش استخدام شده‌اند علاوه بر حقوق ماهانه چند ده میلیونی، به هر طلبه فقط ۵ میلیون تومان حق لباس داده می شود!

اعتراض کارگران شهرداری سوسنگرد نسبت به پرداخت نشدن ۷ ماه حقوق

اعتراض کارگران شهرداری سوسنگرد نسبت به ۷ ماه حقوق معوقه‌شان در حالی است که باعث شده مشکلات متعددی برای آنها به وجود بیاید . پرداخت نشدن حقوق کارگران شهرداری در سراسر کشور، به ‌دلیل سوء مدیریت و فساد در این نهاد دولتی به اخبار تکراری رسانه‌ها تبدیل شده است . اکنون این کارگران شهرداری سوسنگرد هستند که با عدم پرداخت ۷ ماهه حقوق روبه‌رو شده‌اند  یکی از کارگران شهرداری سوسنگرد در خصوص عقب افتادن ۷ ماه حقوق خود و همکارانش می‌گوید: «۷ ماه حقوق معوقه داریم که مسئولان به این بیان دل خوش کرده و به گونه‌ای از گفتن تعویق در پرداخت حقوق یاد می‌کنند که گویا یک امتیاز برای ما و مدال افتخاری برای آنها است.»

وی به عدم امکانات اعتراض دارد و عنوان می‌کند: «ابزار و امکانات بهداشتی در اختیار پرسنل قرار نمی‌‌گیرد و به همین دلیل باعث شد که بسیاری از کارگران به علت عدم رعایت بهداشت و نبود امکانات بهداشتی که ابزار اولیه کار است بیمار و روزانه‌ بیمارستان‌ها شوند. این کارگر شهرداری سوسنگرد ادامه می‌دهد: «در بسیاری از موارد کارگران برای جمع‌آوری زباله‌ها بدون دستکش مشغول به کار می‌شوند و حال آن که جولان ویروس کرونا در شهر و استان بر کسی پوشیده نیست و خطر ابتلا روز به روز افزایش می‌یابد.»

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان و مربیان پیش دبستانی ایذه

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان با حضور مقابل اداره تامین اجتماعی این استان برگزار شد و طی آن، نامه اعتراضی خود را به مسئولان این اداره تحویل دادند. روز ۲۸ آبان ماه ۹۹، جمعی از بازنشستگان کارگری استان خوزستان به تامین اجتماعی این استان مراجعه و پس از تجمع اعتراضی در مقابل این نهاد دولتی، نامه اعتراضی خود را به مسئولان این نهاد تحویل دادند. این بازنشستگان در نامه‌ اعتراضی خود که رونوشت آن را نیز برای نمایندگان مجلس ارسال کرده‌اند، خواستار افزایش دستمزد و مستمری براساس خط فقر، اجرای دقیق و عادلانه همسان‌سازی و ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان شدند.

تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان که به نمایندگی از جانب بیش از ۱۰۰ امضاکننده نامه، به تامین اجتماعی مراجعه کردند، از کانون‌های بازنشستگی درخواست دارند مطالبات مستمری‌بگیران را جدی بگیرند و در جهت برآورده شدن این مطالبات همه اقدامات لازم را به جا بیاورند.

یکی از حاضران در تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان گفت: «بازنشستگان کارگری از همه امکانات و مزایا محروم هستند و کانون‌ها به عنوان نمایندگان قانونی ما باید با مسئولان وارد گفت‌وگو و مطالبه‌گری شوند؛ در حال حاضر دستمزد ما چند برابر زیر خط فقر است، اما گویا برای هیچ کس اهمیتی ندارد!»

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram