با تشدید بحرانها، دعواها و سرعت گرفتن فروپاشی نظام، همه راهها به بیت رهبری ختم می شود، حمید آقایی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بن بست های ناشی از تضاد جناح ها و باندهای مافیایی حاکم بر کشور امروزه به حدی رسیده اند که تنها با صدور یک حکم حکومتی توسط رهبر جمهوری اسلامی قابل حل هستند.

 

حمید آقایی

۱- دعوای مجلس جمهوری اسلامی و دولت روحانی بر سر لایحه بودجه ۱۴۰۰ سرانجام از طریق دستوری از سوی علی خامنه ای حل شد و به احتمال قریب به یقین این لایحه توسط مجلس تصویب خواهد شد. حسن روحانی از طریق نامه ای به رئیس مجلس، محمدباقر قالیباف می نویسد پس از دریافت نامه ای از دفتر رهبری تغییراتی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ انجام گرفته است. وی در نامه خود می نویسد:

«بازگشت به نامه شماره ۱۰/۷۲۱۶۳/د مورخ ۱۳۹۹/۹/۲۵ جنابعالی و عطف به نامه شماره ۱۰۶۷۸۵ مورخ ۱۳۹۹/۹/۲۳ رئیس دفتر محترم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) آثار تغییرات مزبور در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به شرح زیر می‌باشد». در ادامه همین نامه روحانی می افزاید: «لذا تراز منابع و مصارف در راستای تحقق دستور مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به شرح زیر در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اعمال می‌شود.»

۲- دعوای بین دولت و مجمع تشخیص مصلحت در مورد تعلیق بررسی لوایح چهارگانه FATF توسط این مجمع نیز با دخالت خامنه ای حل شد و ظاهرا قرار شده است که مجمع تشخیص مصلحت مجددا بررسی این لوایح را در دستور کار خود قرار دهد.

صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: «حسب ارجاع مقام معظم رهبری، بررسی مجدد این لوایح در دستور کار مجمع قرار گرفت و اعضای مجمع فارغ از فضا سازی های مختلف از سوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و در جهت مصالح و منافع مردم و کشور آن را بررسی خواهند کرد.» (خبرگزاری مهر)

قبلا مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نیز (به گزارش اعتماد آنلاین) ضمن گفتن اینکه «نامه مقام معظم رهبری پیرو تمدید بررسی «لوایح FATF» در مجمع تشخیص مصلحت با درخواست دولت صورت گرفت.»، از در دستور کار قرار گرفتن بررسی مجدد این لوایح خبر داده بود.

۳- دعوای بین دولت و مجلس بر سر طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» که سریعا توسط مجلس و شورای نگهبان جمهوری اسلامی تصویب شده بود، پس از مخالفت های شدید روحانی و دیگر اعضای دولت با آن، به یکباره فروکش کرد و با کمال تعجب در اخبار دیدیم که دولت آیین نامه اجرایی این طرح را به وزارت خانه ها ابلاغ کرده است. «به گزارش ایسنا به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت امور خارجه، سازمان های انرژی اتمی ایران و برنامه و بودجه کشور و معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به منظور تأمین اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، آیین نامه اجرایی قانون یادشده را تصویب کرد.»

۴- در راستای دخالت های پی در پی رهبری جمهوری اسلامی برای گشودن بن بست هایی که جمهوری اسلامی در آنها گرفتار آمده است، قابل پیش بینی است که دعواهای جناحی در رابطه با لایحه جدید انتخابات ریاست جمهوری که هنوز مجلس جمهوری اسلامی در دست بررسی دارد سرانجام با دخالت خامنه ای حل و یا فروکش نماید. برای نمونه، در چندین خبرگزاری حکومتی (از جمله تابناک و خبرآنلاین) این سوال که «قالیباف چه اذنی از رهبری در موضوعات مختلفی گرفته است؟» مطرح شده است.

فرجام حکومت جمهوری اسلامی مانند نمونه های مشابه خود در نظامهای اقتدارگرای متمرکز و توتالیتر است. در اینگونه نظامها، زمانی که تشدید و افزایش بن بست ها و بحرانهای درونی، کلیت نظام حاکم را در معرض فروپاشی قرار می دهند، تنها راه باقی مانده برای بقا، چنگ انداختن به هسته اصلی قدرت و رهبری نظام اقتدارگرا است.

البته این فرار به مرکز اصلی قدرت و درخواست دستور و حکم حکومتی از رهبری به دلیل توانایی رهبری در حل مشکلات و گشودن بن بست ها نیست، بلکه در واقع در چنین مواقعی که کشتی حکومت در خطر غرق شدن قرار می گیرد، تنها راه باقی مانده، فرار از مسئولیت و انداختن همه مسئولیت ها بر گردن رهبر نظام اقتدارگرا می باشد.

اما پارادوکسی که رهبری جمهوری اسلامی و بیت علی خامنه ای دچار آن است این واقعیت است که از یک سو خامنه ای بدلیل کهولت و امراض گوناگون همیشه قادر نخواهد بود که برای حل دعواها و بن بست ها ورود کند و چه بسا عمر او برای یک حکم حکومتی دیگر کفاف ندهد.

در چنین شرایطی است که از یک سو همه نگاه ها به بیت و رهبری جمهوری اسلامی است تا کشتی بحران زده جمهوری اسلامی را نجات دهد و توقع حل مشکلات از سوی رهبری روز به روز افزایش می یابد؛ و از سوی دیگر بیت رهبری باید سریعا بدنبال یک جانشین برای خامنه ای که مردم ایران هر روز منتظر شنیدن خبر مرگ هستند باشد. مجتبی خامنه ای، رهبر احتمالی بعدی، دوره آموزشی بسیار سخت و دشواری را در پیش رو خواهد داشت.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram