سخنی در باب “شرف”؛ به بهانه استعفای فرانک چالاک از عضویت نهضت آزادی- حمید آصفی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

زنان در احزاب ایران و به طور خاص حزبی محافظه کار چون نهضت آزادی کمتر مجالی برای نمو داشته و دارند و نگاه به زن در این سازمان ها به طور کلی نگاهی مشکوک است.

 

حمید آصفی

از مارکس گفته ای در باب مدرنیته برجسته شده است که در وضعیتی که مدرنیته به وجود می آورد:”همه آن چه که پیش از این چون کوه سفت و محکم بود دود می شود و به هوا می رود” .تاریخ معاصر ما به واسطه پر آشوب بودنش باعث ساخته شدن انگاره هایی شده که امروزه با گذشت زمان و تغییر ذهنیت جامعه در حال طور به طور شدن و گاه دود شدن و به هوا رفتن هستند.جامعه ای که روزی از هر ناچیزی قهرمانی می‌ساخت امروز که می بیند قهرمانانش گاه هم دست ابلیس بوده اند و گاه خود دروغ گویانی بزرگ ، از شوک نزدیک نیم سده ای بیرون می آید و دارد خود را دوباره نگاه می کند. و از این روست که گاه حتی جای دوست و دشمن ابلیس و فرشته نیز عوض می شود.

در تاریخ پر ابهام جریانات سیاسی گاه دریچه هایی باز می شود که می توان از آن به ماهیت و آرمان شهر آنها نیم نگاهی انداخت. ماجرای استعفا یا اخراج فرانک چالاک از مواردی است که می توان از آن دریچه ای گشود و به نهضت با چشمی جز دیدی که در تاریخ آن همه “جمال ” می بیند نگریست.

آنچه که پیداست زنان در احزاب ایران و به طور خاص حزبی محافظه کار چون نهضت آزادی کمتر مجالی برای نمو داشته و دارند و نگاه به زن در این سازمان ها به طور کلی نگاهی مشکوک است.

اما در مورد این استعفای خانم چالاک، نهضت آزادی موضعی ابراز نموده که در عین شگفتی جای تامل دارد. نهضت از “مساله اخلاقی” ای یاد می کند که باعث اخراج خانم چالاک بوده است و خانم چالاک معتقد است منظور آنها حجاب و آرایش است. این که یک خانم عضو را به خاطر رعایت نکردن اصول اخلاقی مستحق اخراج بدانند خود رعایت نکردن خود اصول اخلاقی است! آیا این همان احساس وظیفه شرعی ای نیست که احتیاج به فتوا دارد تا قانون؟

وظیفه شرعی، اخلاقی و ملی را در دوران دهه شصت نهضت آزادی به رهبری بازرگان باید دید که شاهکارهای بزرگ سیاسی در آن دهه از خود نشان و در تاریخ ثبت نمود: علیه اعدام های روزهای اول انقلاب در پشت بام مدرسه رفاه، در محکومیت اعدام های سال شصت، اعتراض به ادامه جنگ در بعد از فتح خرمشهر، اعتراض به اعدام های سال ۱۳۶۷، اعتراض به عزل آیت الله منتظری،…

استخوان های مرحوم بازرگان در قبر می لرزد

بعداز پایان دهه سیاه شصت در دهه هفتاد اصلاح طلبان سرکوب گر دهه شصت قطار و ردیف شدند و درب منزل و نهضت بازرگان را کندن که از زنده یاد مهندس بازرگان به خاطر مواضع برحق و ملی ایشان و نهضت حلالیت بطلبند، الان این نهضت آزادی امروز! باید ببیند که کی اصلاح طلبان رفرمیستی و رانت خور موضعی بگیرند و بعد دنباله روی محض کنند!

اما آنچه بیشتر قابل دقت است روش اعلام خبر “اخراج” و نه ” استعفا” است. آنها در بیانیه خود فقط میگویند خانم چالاک به دلایل “اخلاقی” و تشکیلاتی اخراج شده، مسائل تشکیلاتی و اداری نهضت اینجا موضوع بحث ما نیست و به خودشان مربوط است! ولی مسلما به این امر واقف هستند که در جامعه ای چون ایران وقتی “امر اخلاقی”را به دین گونه مبهم مطرح می کنند ذهن خواننده تا کجا ها می تواند برود آنها بدین ترتیب سعی کرده اند تا عضوی که از جمع آنها خارج شده را بدین شیوهِ “ننگین” ننگین کنند و گویی نمی دانند که این شیوه ها دیگر جواب نمی دهد و اتفاقا دارد به ضد خود تبدیل می شود. گویی دوباره بایست امروزی های نهضت را به ادبیات دینی بنیانگذاران آن ارجاع داد که “اگر دین ندارید آزاده باشید”

نهضت با این رفتار خود سعی کرده تا با “ناموسی”کردن مساله، عضو از نظر خود خاطی را چنان عقوبت کند که دیگر نتواند از زیر بار این ضربه کمر راست کند. ولی در نهضت گویی در این گونه تهمت پراکنی ها #هم صدایی نیز وجود دارد چرا که هیچ صدای مخالفی نیز بر نمی خزد! این همه نماز اول وقت خواندن، روزه های مستحبی، تقوا پیشگی و مبارزه با نفس در احوالات شخصیه پیر مردهای نهضت، در کجا باید خود را نشان دهد؟ اگر به اخلاق امام علی که وقتی خلخال از پای زن یهودی به زور در می‌آورند بر صورت خود سیلی میزند و میگوید اگر انسان از این خبر هم بمیرد بر او عیبی نیست، الان بزرگان نهضت نمی خواهند گریه کنند و بر صورت خود سیلی زنند، بلکه می بایست بلافاصله متن اطلاعیه خود را اصلاح و از همه و بخصوص خانم فرانک چالاک معذرت خواهی می کردند، اما هیچ خبری نشد و انگار نه گناه کبیره و حتی صغیره ای رخ داده است!

بر ما و بر همه مردم و کسانی که به مملکت خود و به آزادی و عدالت عشق می ورزند فرض است که به این شیوه های غیر اخلاقی اعتراض کنند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»