میدل ایست آی: مرگ سلیمانی چگونه استراتژی ایران در عراق را زیر و رو کرد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

سی ان ان عربی: مقتدی صدر نسبت به حمله به هیأتهای دیپلماتیک هشدار داد

میدل ایست‌ آی: قبلا در عراق هیچکس جرأت نمی کرد به برنامه های سلیمانی اشکال بگیرد

نقل از سایت “الجزيرة نت” ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰

لینگ منبع اصلی به انگلیسی

ترجمه و تدوین: علی حسین نژاد

سایت انگلیسی «میدل ایست آی» (Middle East Eye) روز گذشته ۲ ژانویه ۲۰۲۱ به نقل از منابع سیاسی و شبه نظامی و امنیتی عراقی نوشت که مسئولان ایرانی مأمور در عراق شروع به تجدید نظر در همۀ برنامه ها و نقشه های ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی فرمانده کشته شدۀ سپاه قدس کرده اند.

میدل ایست آی در یک گزارش مفصل خود خاطر نشان ساخته که پیش از این کسی جرأت نداشت به وجود موارد منفی در برنامه ها و نقشه های سلیمانی اشاره کند و به او اشکال بگیرد، ولی بعد از کشته شدن او، همگی شروع به گفتن موارد منفی و اشکالات در کارهای او کرده اند.

این سایت انگلیسی به نقل از یک سیاستمدار عراقی نزدیک به اطلاعات ایران نوشت که این تغییر عملا از چند ماه پیش شروع شده است. وی افزود که به طور گسترده ای عقیده بر این است که این تغییر به زودی در سیاست و امنیت عراقیان تأثیر خواهد گذاشت، بلکه این تأثیر بویژه در میان گروههای مسلح هم اکنون قابل لمس می باشد.

تجدید سازماندهی

در این سایت آمده است که اصلاحات توسط ایران همه جانبه و متمرکز بر تجدید سازماندهی «نیروهای شبه نظامی عراقی» است که در صورت موفقیت در این امر «یک اژدهای دو سر» پدید خواهد آمد.

این سایت با اشاره به تفاوت زیاد بین سلیمانی و اسماعیل قاآنی که جایگزین او شده است نوشت که سلیمانی به راحتی در میان گروههای شبه نظامی عراقی رفت و آمد داشت و هر فرمانده و افراد زیردست او را شخصا می شناخت. در حالیکه قاآنی این ویژگیها را ندارد و به نظر می رسد علاقه ای هم ندارد که آن ویژگیها را داشته باشد.

این سایت انگلیسی افزوده که فرق بین سلیمانی و قاآنی مهم است، زیرا ایران هنوز نتوانسته خلآ ناشی از فقدان سلیمانی و ابو مهدی مهندس پدر معنوی بیشتر گروههای مسلح عراقی را که همراه با سلیمانی کشته شد پر کند. میدل ایست آی خاطر نشان کرده که این سخن که فرماندهان شیعه در عراق از فرد جایگزین سلیمانی ناامید هستند در توصیف عکس العمل آنها توصیف ضعیفی است، بلکه باید گفت که آنها شوکه هستند.

عوامل دیگر تغییر

علاوه بر فقدان سلیمانی، کاهش قیمت نفت و اپیدمی کرونا، ایران تحت تحریمهای آمریکا را مجبور به تجدید نظر در سیاست خارجی خود در منطقه و سرعت در برنامه هایش برای تغییر روند بویژه در عراق کرده است.

به نوشته میدل ایست آی، هدف اکنون آزمایش روشهای جدید و بازسازی اوضاع داخل عراق برای کاهش زیانها می باشد؛ زیرا آنها می بینند که خیلی از عراق سوء استفاده کرده و بر متحدینی قدیمی تکیه کرده اند که منابع این کشور را خالی کرده و موجب شده اند ایران پایگاه مردمی خود در میان شیعیان عراق را از دست بدهد.

میدل ایست آی: برنامۀ ایران ممکن است شامل منحل کردن برخی گروههای مسلح باشد.

این سایت به نقل از یکی از مشاوران نخست وزیر عراق مصطفی الکاظمی می نویسد: «آنچه در نظر است تغییر دیدگاه است که طبق آن مدیریت دعوا بین آمریکا و ایران در داخل عراق صورت بگیرد تا با تحولات داخلی و منطقه ای اخیر همگام بشویم».

به نوشتۀ این سایت، ایران سه عامل را ارزیابی می کند: دولت منتخب بایدن به عنوان رئیس جمهور آیندۀ آمریکا، و جدایی گروههای مسلح طرفدار آیة الله سیستانی از سازمان شبه نظامی الحشد الشعبی، و انتخابات پارلمانی آینده درعراق.

زیان حداقل

این سایت به نقل از مشاور الکاظمی نوشت که نظرات، دیگر حول محور هویت برنده یا بازنده در این دعوا نمی چرخد، بلکه مسأله چگونگی نجات از این تضادها و دعواها با حد اقل زیان ممکن می باشد، و ایران نمی تواند بپذیرد که عراق را به طور کامل از دست بدهد، و نمی تواند ریسک ضربه زدن به منافع بزرگ ملی خود را بپذیرد، از این رو، دادن برخی امتیازات و عقب نشینی از برخی اقدامات به نظر می رسد که عکس‌العمل ایده آل ایران در مرحلۀ حاضر باشد.

از جمله تغییراتی که این سایت به آن اشاره کرده این است که ایران به سازماندهی ریشه هایش در عراق و عقب نشینی از خط مقدمی که تا امروز در امور عراق آن را اشغال کرده اقدام می کند و از نقطه نظر ایران، اکنون باید سیاست در اولویت قرار بگیرد و نه اسلحه.

به نوشتۀ این سایت بسیاری در بغداد معتقدند که پیامها و کارهای ایران و متحدینش در عراق خیلی بهم ریخته اند و نشان دهندۀ تضاد و دعوا بین سپاه پاسداران و اطلاعات ایران می باشد، ولی همۀ رهبران عراق اتفاق نظر دارند که اکنون نگاه تهران به عراق بطور ریشه ای تغییر کرده است.

برخی رهبران عراق معتقدند که اطلاعات ایران گروههای مسلح را به خویشتن داری می خواند، در حالیکه سپاه پاسداران به طور پنهانی به حمله به عنوان مثال بر منافع یا محلهای آمریکا تشویق می کند.

۳ محور

برخی سیاستمداران و فرماندهان گروههای مسلح مورد حمایت ایران به این سایت انگلیسی گفته اند که دیدگاه ایران روی سه محور استوار است: از هم گسستن و منحل کردن برخی گروههای مسلح یا به اصطلاح آنها «زدودن غده ها چرکین»؛، و حمایت و تقویت دولت عراق، و یافتن منابع تأمین مالی جایگزین برای متحدینش در داخل عراق و دفاع و حفاظت از آنان با یک تشکیلات سیاسی به رسمیت شناخته شده و قانونی.

جایگزین پیشنهادی، یک دولت قابل قبول دارای اختیار می باشد به این شرط که حضور یک سازمان شبه نظامی دو سره را بپذیرد که ممکن است الحشد الشعبی طرفدار ایران یکی از آنها باشد، بنابراین اکنون تجدید سازماندهی آن بسیار مهم شده است.

این سایت به نقل از فرماندهانی عراقی نوشته است که طرح جدید تهران مبتنی بر باقی گذاشتن گروههای مسلح بزرگتر به شرط پاکسازی آنها و «زدودن غده های چرکین» و منحل کردن همۀ گروههای کوچک می باشد.

اژدهای دوسر

میدل ایست آی به نقل از یک مشاور دیگر الکاظمی نخست وزیر عراق می نویسد: نتیجه، دو نیرو خواهند بود: اولی نیروی الحشد الشعبی و دومی نیروی مقاومت، به عنوان «یک اژدهای دوسره».

این سایت می افزاید که پیشنهاد یاد شده ممکن است از لحاظ منطقه ای و بین المللی پذیرفته شده باشد، زیرا فرصتهای زیادی برای بازپس گرفتن تدریجی کنترل نیروی اولی بوسیلۀ دولت عراق وجود دارد، ولی دولت تلاش می کند دومی را با همکاری ایران از عرصۀ عراق دور کند.

این سایت در ادامه می نویسد که همه چیز بستگی به نتایج گفتگوهای ایران و آمریکا خواهند داشت. بنابراین، اگر ایرانیان به برجام بازگشتند، ایران گروههای اصلی را با پذیرش مشارکت دولت عراق در کنترل آنها حفظ خواهد کرد، و از همۀ جنگجویان و گروههای دیگر دست خواهد شست و آنها را زیر ضرب دولت عراق و آمریکا رها خواهد کرد.

میدل ایست آی در پایان آورده است: از این رو تهران دستورالعملهای قاطع و شدیدی به متحدینش در عراق صادر کرده مبنی بر اینکه تمام حملاتشان بر منافع آمریکا در عراق را متوقف کنند حملاتی که ایران بیم آن را دارد که ترامپ را قبل از اینکه کاخ سفید را ترک کند به دادن فراخوان برای جنگ وادار سازد.

مقتدی صدر نسبت به حمله به هیئتهای دیپلماتیک هشدار داد

“سی ان ان” عربی یکشنبه ۳ ژانویه ۲۰۲۱:

دبی، امارات متحدۀ عربی سی ان ان: رهبر جریان شیعۀ صدری مقتدی صدر نسبت به هدف قراردادن هیأتهای دیپلماتیک در عراق هشدار داد. این هشدار همزمان با بزرگداشت سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب ایران که روز سه ژانویۀ سال ۲۰۲۰ با ضربۀ آمریکا کشته شد صورت می گیرد.

مقتدی صدر در توییت خود گفته است: «برخی طرفها و برخی کشورها می خواهند پای ما را به درگیری نظامی و امنیتی در عراق بکشانند. من می گویم: استفاده از سلاح خارج از قلمرو قدرت دولت اکیدا ممنوع است، همچنین هر گونه هدف قراردادن هیأتهای دیپلماتیک متعلق به هر کشوری باشند به طور مطلق ممنوع می باشد».

مقتدی صدر افزوده است: «هر کس این کار را بکند از دستورات و تصمیمات ما سرپیچی کرده و بلکه به امنیت سرزمین و مردم عراق ضربه زده و به نیروهای شر و پلیدی و تاریکی برای کشاندن عراق به خشونت و قراردادن عراق به عنوان عرصه ای برای دعواها و اختلافات منطقه ای و بین المللی، خدمت کرده است. شما باید بدانید که عراق و مردمش نیاز به صلح و استقلال دارند و ما جر در برابر خداوند متعال، سر خم نخواهیم کرد.

صدر یک هفته پیش به اصطلاح خودش «آخرین پیام» را به ایران داد و از ایران خواست که عراق را از اختلافات و تضادهایش دور نگهدارد و گفت که «عراق منبع واقعی تشیع و نخستین منبع مقاومت علیه اشغالگران است».

صدر گفت که «عراق عزیز، قربانی دعوای آمریکا و ایران شده و طوری زیان دیده که نمی شود در برابر آن سکوت اختیار کرد و گویی که عراق میدان درگیریهای نظامی، امنیتی، سیاسی و ویروسی آنها شده و این به علت ضعف دولت و پراکندگی مردم می باشد».

وی افزود: «از این رو من به جمهوری عزیز اسلامی ایران پیام می دهم که عراق را از درگیریها و دعواهایش دور نگهدارد و اگر احترام و استقلال عراق و دولتش را مراعات کند ما ایران را در سختی هایش تنها نخواهیم گذاشت و من به اشغالگران نیز هشدار می دهم که به این درگیری دامن نزنند زیرا عراق و عراقیان در هیچ اختلاف و دعوایی طرف نیستند، و ما در مرحلۀ ساختن عراق عزیزمان هستیم».

صدر در پیام خود به ایران می افزاید: «در صورت عدم پذیرش یا عدم پاسخ مثبت، ما به هر شیوه ای موضع سیاسی و مردمی خودمان برای دفاع از مردممان و میهنمان و مقدساتمان و جانمان در قبال این دخالت غیر قابل قبول را خواهیم داشت؛ زیرا عراق، عراق علی و عراق حسین است و وابسته به هیچکس نخواهد شد هر کس که باشد. عراق سرچشمۀ تشیع واقعی و نخستین سرچشمۀ مقاومت علیه اشغالگران است و جز در برابر خدا در برابر هیچ کسی سر خم نخواهد کرد».

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram