بیت‌کوین باجی است که ملت ایران بابت FATF می‌دهد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در شگفت بودیم که اصلا، جدا از موضوع قطعی برق، چرا می‌بایست به شرکت‌هایی خارجی که در مناطق ویژه جایگاه‌هایی گرفته‌اند که اصولا با امتیازهایی که این مناطق دارند می‌بایست کاری تولیدی یا بازرگانی انجام شود مجوز استخراج رمزارز داده شده است!؟ اکنون سخن نایب‌رئيس سابق اتاق بازرگانی علت آن را روشن کرده است.

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس پیشین اتاق‌ بازرگانی ایران، می‌گوید: «ایران به سومین تولیدکننده بیت‌کوین در جهان بدل شده. این «پولِ برق‌آورده» یارانه ملت است اما راهی است برای جابه‌جایی پول‌هایی که با پذیرش FATF کمی مشکل‌تر است. این باجی است که ملت باید بدهد تا آن‌ها به خروج ایران از فهرست سیاه رضایت دهند.»

منظور سلطانی دقیقا چیست؟
این‌ است: گروهی در ایران با استخراج‌ رمز‌ارزها مشغول جا‌به‌جایی پول است. اگر ایران بهFATF بپیوندد، جابه‌جایی این پول‌ها مشکل است. چرا؟ چون FATF، سازوکاری جهانی برای نظارت بر شفافیت مالی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، پول‌شویی و جُرم‌های بزرگ دیگر است.

سلطانی می‌گوید ملت ایران باید به تولید این حجم بسیار زیاد از بیت‌کوین رضایت بدهد و مثلا برق‌‌اش مدام قطع شود تا این گروه که با بیت‌کوین پول جابه‌جا می‌کند، بتواند این پول را جابه‌جا کند تا رضایت دهد ایران به FATF بپیوندد و رابطه بانکی منطقی میان ایران و جهان برقرار شود.

ایران همراه با کره‌شمالی، یکی از دو عضو فهرست سیاه FATF است؛ یعنی به جهانیان توصیه می‌شود با این دو کشور مبادله مالی نداشته‌ باشید چون معلوم نیست پولی که به این کشورها می‌رود، برای چه چیزی خرج می‌شود.

بانک‌ مرکزی رسما هشدار داد: با بیت‌کوین‌بازها برخورد می‌شود

توئیت سهند ایرانمهر: خرداد ۹۸ فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس، از سوءاستفاده از انرژی ارزان در استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین) در دو استودیو سازمان صدا و سیما خبر داد. تو این روزهای قطع و وصل برق میشه پرسید، الان اون دوتا مزرعه چونند و در چه حالند؟! ‌[و اصلا کلا باید پرسید صدا و سیما را چه به استخراج رمزارز؟!]

@PersianPolitics

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»