میراث ترامپ در خاورمیانه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

میشائل تومان، ستون نویس روزنامه پرتیراژ «Zeit» در ستون «پنج دقیقه به هشت» این رسانه آلمانی با اشاره به اظهارات جیمز جفری، نماینده ویژه ترامپ در امور سوریه، مبنی بر لزوم مراقبت از میراث ترامپ در خاورمیانه تحلیلی متفاوت از وی نسبت به این میراث ارائه می دهد.

اهم اظهارات وی در این تحلیل (بدون دخل و تصرف در محتوا) عیناً در ادامه از نظر می گذرد:

جوبایدن هفته آینده هنگامی که وارد کاخ سفید شود، خاورمیانه را بازنخواهد شناخت. چهار سال پیش زمانی که در مقام معاون رئیس جمهور کاخ سفید را ترک کرد، عرب ها اگرچه عمیقاً متفرق بودند ولی جلوی یک خطر گرفته شده بود: جنگ بدلیل جاه طلبی های هسته ای ایران. اما اکنون اوضاع برعکس است، اعراب متحدترند ولی برنامه هسته ای ایران شیب تندی گرفته است. بایدن چه خواهد کرد؟ گام های اولیه وی نه تنها برای منطقه بلکه برای اروپا نیز حائز اهمیت خواهند بود. هرچه باشد بخشی از خاک اروپا در شعاع بُرد موشک های ایران قرار دارد و برلین و پاریس بخشی از توافق هسته ای هستند که دونالد ترامپ نابودش کرد.

جیمز جفری، نماینده ویژه ترامپ در امور سوریه و مبارزه با تروریست های داعش در مصاحبه ای با مرکز ویلسون آمریکا، نسبت به از بین بردن میراث ترامپ در خاورمیانه هشدار داده است. سیاست وی اعراب را متحد، اسرائیل را قوی تر و نفوذ ایران در منطقه را مهار کرده است. البته که جملات جفری تعریف از خود است، اما نکته ای هم دارد؟

برای اسرائیل، بله. ترامپ سه مرتبه به بنیامین نتانیاهو هدیه هایی تقدیم کرد. انتقال سفارت به اورشلیم [بیت المقدس] و به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت و رسمیت بخشیدن به شهرک سازی های کرانه باختری و فشار بر کشورهای عربی و مجاب کردن آنها در برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل. اکنون فلسطینی ها احتمالاً دیگر برای نتانیاهو مهم به شمار نمی آیند، چراکه وی همه آنچه که دنبالش بود را کسب کرده است. اسرائیل در منطقه به سمت قدرت اول شدن در حرکت است: فناوری پیشرفته بعلاوه شبکه سازی بعلاوه بمب هسته ای.

اعراب اگرچه متحد بنظر می رسند، اما از درون بسیار متفرق و از هم دورند. ۱۰ سال پس از قیام های اعراب مشکلات کهنه هنوز تازه اند: فساد، بیکاری، نبود افقی روشن، ترس و غیره. پایان محاصره قطر توسط امارات و عربستان و ادامه روند کمک به مصر توسط اعراب حوزه خلیج فارس شاید نشانه هایی از وحدت باشند، اما در واقعیت، عراقی ها، سوری ها، قطری ها، اماراتی ها و سعودی ها به هم بی اعتمادند. آنچه آنها را به هم نزدیک میکند، اسرائیل و آمریکا نیستند، بلکه تهدید از جانب ایران است.

حق با جِفری است وقتی می گوید ایران از سال ۲۰۱۸ ضعیف تر شده است. تحریم ها به شدت اقتصاد را در هم ریخته اند و تقویت اسرائیل به صورت خودکار به معنای ضعیف شدن ایران است. اما این تغییر و تحولات به قیمت گرانی ممکن شده است: ایران اعلام کرده است که غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کرده است. از این سطح به بعد ایران خیلی سریع می تواند به درجه ای از غنای اورانیوم برسد که می تواند هموارکننده راه برای ساخت بمب اتمی باشد. یک قانون مصوب تندروها در پارلمان ایران قصد جلوگیری از بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را دارد و آنها در واقع از ابتدا قصد ممانعت از بازگشت به برجام را دارند.

این میراث ترامپ در خاورمیانه است: یک اسرائیل تقویت یافته و مسلح به سلاح هسته ای و یک ایران تضعیف شده که در مدت زمان بسیار کمتری از آنچه در توافق هسته ای متصور بود، میتواند قادر به ساخت بمب اتمی باشد و سه دولت عربی که پس از مشاهده توانمندسازی هسته ای در ایران، میتوانند به دنبال سلاح هسته ای باشند: عربستان، امارات و مصر. خلاصه میراث ترامپ: تجهیز و تسلیح در همه طرف ها!

اگر جو بایدن قصد متوقف کردن این روند روبه رشد تنش و افزایش تسلیح را دارد، می بایست خیلی سریع اقدامی برای احیای برجام انجام دهد و اصل خلع سلاح را دوباره به خاورمیانه بازگرداند.

وقت بسیار تنگ است. در مارس تعطیلات نوروز در پیش است و پس از آن کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری در ایران به روزهای اوج خود نزدیک میشود. در حال حاضر تندروها تا جایی که بتوانند برنامه هسته ای و غنی سازی را رو به جلو پیش خواهند برد. در نظر رادیکال های ایران بجای توافق هسته ای عملیات نظامی نیز می تواند در پاییز گزینه ای روی میز باشد. در این صورت بایدن میتواند با درگیری های نظامی بسیار خطرناکی روبرو شود که جرقه آن را ترامپ زده است.

🆔 @IranDachGesellschaft

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»