نمونه ای از فوران آتشفشان خشم مردم؛ واکاوی برخورد ناپسندِ نماینده مجلس انقلابی با سرباز وظیفه راهور، نیما دانشور 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

رواجِ این قبیل گستاخی ها و اَعمال به غایت مَقبوح، ماحَصل نظارت استصوابی شورای نگهبان و عدم اختیار واقعی مردم در تعیین سرنوشت خویش و مُبیّن خود برتر بینی مسئولین نظام، عدم پذیرش قانون و تخطی از آن توسط متولیّان امر، نادیده گرفتن حداقل حقوق شهروندی مردم و پایمال نمودن ارزش های اولیه انسانی است.

این نوبت از کَسان به شما ناکسان رسید

نوبت زِ ناکسان شما نیز بگذرد…  «سیف فرغانی»

 

نیما دانشور

چند روزی ست که انتشار و اشتراکِ ویدئویی در فضای مجازی با محور سخنان سربازی مبنی بر سیلی خوردن از نماینده ای که قصد داشت از ورود خودروی او به خط ویژه اتوبوس به دلیل نداشتن مجوز تردد در خطوط ویژه خودداری کند، خبرساز شده و افکار عمومی را جریحه دار کرده است.

نماینده مورد اشاره «علی اصغر عَنابستانی» است. او که نماینده یازدهمین مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه سبزوار در غرب استان خراسان رضوی می باشد، پیش از این مدیر کل امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی در دولت نهم و پس از آن معاون استانداری این استان، فرماندار شهرستان سبزوار و استاندار استان چهارمحال و بختیاری در دولت دهم بوده است. همچنین نامبرده پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ به عنوان معاون امور اجتماعی؛ دستیار ارشد رئیس‌ جمهور در نهاد ریاست‌ جمهوری نیز اشتغال به فعالیت داشته است.

در این میان واکنش ها به واقعه مذکور نیز متفاوت بوده است. نماینده مورد نظر که پیش تر مدعی شده بود پس از توقف خودرو توسط سرباز اصلاً از خودرو پیاده نشده است، در بیانیه‌ای تازه از نمایندگان مجلس درخواست کرده از حیثیت او دفاع کنند و در پاسخ به انتقادها از برخورد فیزیکی با سرباز گفته است که صرفاً او را هُل داده و به صورتش سیلی نزده است! وی در ادامه نه تنها پوزش نخواسته، بلکه مامور وظیفه شناس را به اهانت و توهین بی‌دلیل و همچنین ضربه زدن به او با باتوم نیز متهم کرده است!

عنابستانی در بیانیه‌اش از منظری متفاوت با پوشش مظلوم نمایانه خود را قربانی معرفی کرده و خطاب به همکارانش در مجلس نوشته است که اگر از او پشتیبانی نکنند، نمایندگی مردم اسباب تمسخر و هتک حرمت خواهد بود!

در این اَثناء پلیس نیز فیلمی از دوربین مداربسته محل حادثه منتشر کرده که در آن لحظه برخورد عنابستانی با سرباز مشهود است.

در ادامه بازتاب ها برخی نمایندگان نیز با طرح مسائل متفرقه مثل علت فیلمبرداری، صحنه سازی و… سعی در فرافکنی و پاک کردن صورت مسئله داشته اند.

این در حالی است که رئیس پلیس راهور تهران، پیش تر اقدام برای متوقف کردن ماشین این نماینده مجلس را قانونی و درست توصیف کرده و از تنظیم گزارش و ارائه مستندات آن به مرجع قضایی گفته بود.

اما نکته شایان توجه در ویدئو منتشر شده که کمتر به آن پرداخته شده است؛ حضور فعال مردم اَعم از: عابرین، رانندگان و… به منظور حمایت از سرباز در صحنه است که به لحاظ جامعه شناختی بیانگر بغض و خشم به اجبار فرو خورده ای ست که مُترصّد فوران است و دیگر قصد ندارد صرفاً تماشاگر بوده و بیرون گود بایستد! گُرده هایی رنجور و ستمدیده که مجال را مغتنم شمرده و سعی در بیان اعتراض خویش دارند.

در همین راستا جای بسی تاسف است که رفتار زشت و ناپسند با سربازان وظیفه به تدریج از سویِ اربابان قدرت و ثروت به سوی عادی انگاری و متداول سازی در حالِ حرکت است. هنوز مدت زیادی از بدرفتاری قاضی با سرباز بابلی نگذشته که خبر نواختن سیلی بر گوش سرباز راهور به یکی از داغ ترین اخبار این روزها مبدّل گشته است.

رواجِ این قبیل گستاخی ها و اَعمال به غایت مَقبوح، ماحَصل نظارت استصوابی شورای نگهبان و عدم اختیار واقعی مردم در تعیین سرنوشت خویش و مُبیّن خود برتر بینی مسئولین نظام، عدم پذیرش قانون و تخطی از آن توسط متولیّان امر، نادیده گرفتن حداقل حقوق شهروندی مردم و پایمال نمودن ارزش های اولیه انسانی است.

چنین بَدرفتاری هایی نه تنها در الگوواره هایِ فرهنگی- اجتماعی مردمان فهیم وُ شریف ایران زمین مسبوق به سابقه نبوده است، بلکه اتفاقاً هماره سربازان به عنوان عناصری خدوم، زحمت کش، سختی دیده و رنج کشیده مورد مرحمت و تفقُّد خاص مردم بوده اند. کرایه نگرفتن رانندگان از سربازان، حساب کردن کرایه سربازان توسط سایر مسافرین، عدم دریافت پول از سربازان در قهوه خانه ها و حتی کمک مالی به آنان مشتی از خروارها عادت پسندیده و شایسته ایرانیان در مواجهه با سربازان وظیفه است.

برخورد سخیف و ناشایست با سربازان آن هم در شرایطی که آنان بدون چشم انداز شغلی و مالی مشخص در آینده با حداقل حقوق و مزایا، در دلِ اپیدمی بیماری کرونا و شرایط سخت و نفس گیر اقتصادی مشغول سپران دوره ضرورت هستند، به هیچ شکل و صورتی توجیه پذیر نیست.

پی نوشت: پس از نگارش و تنظیم مطلب فوق، در ادامه اظهارات ضد و نقیض آقای نماینده، ویدئو عذرخواهی وی از مردم و سرباز مورد نظر منتشر شد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»