حمله به پایگاه نظامی آمریکا در اربیل کردستان عراق هدیه ایست به بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا، ناخدا محمد فارسی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

رئیس جمهور بایدن، در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرد که به برجام برمی‌گردد، غافل از آنکه  رژیم فاسد اسلامی در ایران به هیچ تعهد بین المللی پایبند نبوده و نخواهد بود.

 

ناخدا محمد فارسی

بنظر میرسد که دیپلماسی دولت جدید آمریکا در خاورمیانه شباهت بسیاری به دیپلماسی روسای  جمهور پیشین آمریکا آقای کارتر و اوباما دارد. آقای کارتر بر انقلاب اسلامی خمینی صحه گذاشت که نتیجه آن ۴۴۴ روز گروگان گیری دیپلمات های سفارت آمریکا در ایران و بی اعتباری دولت کارتر را در سطح بین المللی در پی داشت و انتخاب دور دوم او را به چالش کشید. گام بزرگ بعدی هنگام ریاست جمهوری آقای اوباما بود که بر روی اعمال جنایتکارانه رژیم در سال  ۱۳۸۸ و انتخاب شدن محمود احمدی نژاد برای بار دوم  صحه گذاشت. اوباما چشم خود را بر قتل عام رژیم در این دوران بست، اما به آن هم بسنده نشد و با چشم پوشی بر بسیاری جنایات رژیم، توافق اتمی برجام بسته شد. توافق برجام باعث شد پول های بلوکه شده رژیم آزاد و برای رژیم این امکان بوجود آورد، تا گروههای تروریستی نیابتی خود در لبنان، عراق، سوریه و یمن را تقویت نماید، وارد جنگ خانمان سوز سوریه شود و برعلیه منافع کشور آمریکا و اسرائیل اقدامات تروریستی انجام دهند، پرسنل نظامی و غیر نظامی آمریکائی را در خاورمیانه ترور کنند و به تکرار شعارهای خود برای انهدام آمریکا و اسرائیل ادامه دهند.

رئیس جمهور بایدن، در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرد که به برجام برمی‌گردد، غافل از آنکه  رژیم فاسد اسلامی در ایران به هیچ تعهد بین المللی پایبند نبوده و نخواهد بود. برنامه اتمی و موشکی رژیم برای ساخت بمب اتم و امکانات پرتاب آن استراتژیک است که از هنگام جنگ رژیم با عراق تا کنون ادامه داشته است.  باید به آقای بایدن هشدار داد، «شما با چه هدفی می‌خواهید به برجام برگردید و به رژیم تروریستی اسلامی در ایران کمک کنید؟». آیا اقدامات تروریستی رژیم در چندین دهه گذشته کافی نیست؟ آیا رژه رفتن چندین ساله بر روی پرچم آمریکا و به گروگان گرفتن شهروندان امریکائی برای شناخت واقعی رژیم جنایتکار اسلامی ایران کافی نیست؟ عمل جنایتکارانه و محکومیت اسدالله اسدی تروریست دیپلمات رژیم در بلژیک، که به دلیل عمل تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شد کافی نیست؟ و اکنون هم برای اینکه کاملاً اهداف خود را برای دولت شما  آشکار بیان کند، در حالی که دولت شما بدنبال یافتن راهی برای برگشت به برجام است، عناصر نیابتیش در عراق با موشک به پایگاه آمریکا در اربیل حمله کرده اند. قابل تأمل است که وزیر امور خارجه آمریکا میگوید که درب مذاکرات دیپلماتیک همچنان به روی رژیم اسلامی ایران باز است. آخر تاکی؟ 

رژیم جنایتکار اسلامی بجای اینکه به خواست صلح طلبانه شما جواب مثبت بدهد، از طریق سپاهیان رژیم تهدید میکند که موشک نقطه زن جدیدی را با برد ۳۰۰ کیلومتر آزمایش کرده است. فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، هفته گذشته، اعلام کرد که این نیرو یک موشک نقطه ‌زن با برد ۳۰۰ کیلومتر را آزمایش کرده است که به ادعای او، دارای قابلیت‌های نقطه ‌زنی در هر شرایط جوی، هوشمندی و اتوماسیون است. امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۲۶ بهمن مدعی شد که ایران «یکی از قدرت‌های مطرح موشکی دنیا» است. این اقدامات  رژیم برای آن است که به شما، آقای بایدن، گوشزد کنند چه برجامی باشد و چه نباشد، رژیم به شرارت های خود در خاورمیانه ادامه میدهد. رژیم برای قدرت نمایی در برابر حسن نیت دولت جدید آمریکا، در چند روز گذشته رزمایشی با کاربرد انواع پهپادها، هلیکوپتر ها و تانک‌ها در نزدیکی مرز عراق برگذار کرد. در پی این رزمایش تروریستهای حشد الشعبی عراق را تحریک کرد، روز دوشنبه ۲۷ بهمن، با موشک به پایگاه نظامی آمریکایی در اطراف فرودگاه اربیل حمله کنند ، که بر اثر این حملات یک کارمند غیرنظامی آمریکایی کشته و چند پرسنل نظامی آمریکا مجروح شدند (۱). 

ارتش اسرائیل هم پیش‌بینی کرده است که جمهوری اسلامی ایران برای «فشار» بر دولت جو بایدن در آمریکا به منظور برآورده کردن خواسته‌هایش در برجام از «گروه‌های نیابتی» خود برای حمله به «اهداف غربی» استفاده خواهد کرد. حمله به پایگاه نظامی امریکا در اربیل یکی از این اقدامات است. یک فرد نظامی ارتش اسرائیل که خواسته نامش برده نشود، هم به خبرگزاری فرانسه گفته که ایران در یک سال پیش‌رو ممکن است به فکر انجام حملات علیه اهداف غربی در جهان باشد اما این اقدامات را به گونه‌ ای برنامه‌ ریزی خواهد کرد که نقش ایران در این تحرکات همچنان مبهم باقی بماند. ریاکاری و پنهانکاری عملیات تروریستی رژیم نکته جدیدی نیست. تنها راه متوقف کردن این تحرکات قطع امکانات مالی رژیم برای اینگونه حرکات تروریستی است. به یقین برگشت آمریکا به برجام و آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران این فرصت را در اختیار رژیم قرار خواهد داد.  دسترسی دوباره ایران به «میلیاردها دلار»، به تقویت بیشتر حضور رژیم و و متحدینش در سوریه، لبنان، یمن، عراق و نوار غزه منجر می‌شود.

خبرگزاری واشنگتن پست در رابطه بین امریکا و رژیم ایران امروز ۲۹ بهمن مقاله ای را منتشر کرده که حسن نیت رئیس جمهور بایدن را به چالش کشیده است (۲). در این گزارش آمده است که دولت رئیس جمهور بایدن علیرغم مشکلات داخلی مانند مهار کردن ویروس کرونا، اکنون با چالش مشکلات خاورمیانه روبرو گردیده است. رئیس جمهور بایدن در دوران کمپین انتخاباتی اش گفته است که تحریم های حد اکثری برعلیه رژیم ایران کارگر نبوده و راه دیپلماسی با رژیم را در پیش خواهد گرفت. اما با توجه به این وعده و حسن نیت، رژیم تروریستی اسلامی با اعمال تروریستی جدید خود بر علیه آمریکا نشان داده است که رژیم اسلامی قابل اصلاح نیست و شاید تنها در برابر  مشت آهنین جواب خواهد داد. 

این خبرگزاری که از رسانه های پشتیبان حزب دمکرات آمریکا و آقای بایدن است حمله به پایگاه اربیل را مورد بررسی قرار داده و اضافه میکند دولت آمریکا از طریق عراق مشغول بررسی اوضاع است و پس از مشخص شدن آنکه حمله توسط چه گروهی انجام شده، جواب مناسب داده خواهد شد. این در حالی است که حشد الشعبی اجرای حمله تروریستی را بعهده گرفته است، حشدالشعی از گروه های تروریستی نیابتی رژیم اسلامی است که در عراق عملیات تروریستی انجام میدهد و در منطقه ای بین کرکوک و اربیل مستقر است. این خبرگزاری یادآور شده است با این حمله دولت جدید آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته و اشاره دارد به اینکه  جو بایدن نباید مانند اوباما با رژیم اسلامی ایران مماشات نماید. منتقدین اظهار داشته اند ۱۱ ساعت پس از اینکه آقای بایدن با دستور اجرائی حوثی های یمن را از لیست تروریست ها خارج کرد، با موشک به منطقه نفتی معاریب عربستان سعودی حمله کردند. تصمیم دستور اجرائی رئیس جمهور بایدن به احتمال زیاد رابطه بین آمریکا و عربستان سعودی و کشورهای عرب منطقه خلیج فارس را به چالش خواهد کشید.

با این گونه سیاست خارجی و دیپلماسی آقای بایدن، هم مانند روسای جمهور پیشین آقایان کارتر و اوباما نه تنها موفق به حل مشکل خاورمیانه نخواهید شد، بلکه بی ثباتی خاورمیانه را تشدید خواهید کرد. شاید اجرای سیاستی واقع گرایانه بهتر باشد تا بار دیگر ابعاد سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه را اعتبار تازه ای ببخشید.

۱۷ فوریه ۲۰۲۱

 

https://www.radiofarda.com/a/israel-perdicts-iran-proxies-attack-western-targets-nuclear-deal/31094485.html (۱)

https://www.washingtonpost.com//world/2021/02/17/biden-middle-east-policy-challenges/?utm_campaign=wp_todays_worldview&utm_medium=email&utm_source=newsletter&wpisrc=nl_todayworld&carta-url=https%3A%2F%2Fs2.washingtonpost.com%2Fcar-ln-tr%2F2fd6d7a%2F602ca1f59d2fda4c88e6ded6%2F596b7f129bbc0f403f91ea06%2F13%2F75%2F602ca1f59d2fda4c88e6ded6 (۲)

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram