دادخواست جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی علیه عوامل شکنجه سفید: سلول‌های انفرادی برچیده شود

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

صبح امروز (۱۱ اسفند ماه) جمعی از فعالان مدنی و سیاسی با حضور در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در غرب تهران، اقدام به ثبت دادخواستی علیه آمران، عاملان و مامورانی کردند که مدت‌ها آن‌ها را در سلول‌های انفرادی محبوس کرده بودند.

در میان این فعالان چهرهایی چون: نرگس محمدی، فرنگیس مظلوم، ضیا نبوی، حمید اصفی، احمدرضا حائری، کوروش زعیم، اشکان رضوی، سیاوش حاتم، مجید مسافر، میلاد فدایی‌اصل، ژیلا بنی‌یعقوب، بهمن احمدی‌امویی، مجید مسافر، فرشاد قربانپور، رسول بداغی، مرضیه رسولی، محمد کریمی، ابراهیم الله‌بخشی، آرش کی‌خسروی، اکبر امینی ارمکی، زهرا توحیدی، علیرضا خوشبخت، و فائزه هاشمی حضور داشتند. همچنین تعدادی دیگر از جمله: جعفر پناهی، خسرو سیف، محمدعلی عمویی، محمود بهشتی، و سعید مدنی در سایر دفاتر دادخواست‌های خود را از طریق وکلایشان به ثبت رساندند.

در همین راستا، تعدادی از این فعالان بیانیه‌ای منتشر کرده‌ و در آن تاکید کرده‌اند که سلول انفرادی مصداق بارز شکنجه بوده و بر اساس قوانین و اعلامیه جهانی حقوق بشر، استفاده از آن ممنوع است.

متن کامل بیانیه :

سال‌هاست نگهداری متهمان در سلول‌های انفرادی در بازه‌های زمانی مختلف و تحت شرایط سخت و طاقت‌فرسای بندهای امنیت و به‌دور از هرگونه کنترل و نظارتی، به امری رایج تبدیل شده است. اخذ اعتراف و اقرار تحت شکنجه روحی و روانی حاصل از سلول انفرادی، موجب صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام توسط دادگاه‌ها شده و تحمل حبس انفرادی بسیاری از متهمان را به بیماری‌های جسمی و روحی دچار کرده است.

همچنين علی‌رغم اعتراضات مدنی و حقوق بشری برای توقف نگهداری متهمان در سلول انفرادی، این رویه همچنان پابرجاست و اين در حالی است كه نگهداری متهمان در سلول انفرادی در هیچ‌کدام از مقررات قانونی پیش‌بینی نشده است.

ما به عنوان شهروندانی با گرايشات متنوع سياسی، عقيدتی و اجتماعی كه همگی از قربانيان سلول انفرادی هستيم، اعلام می‌داريم كه نگهداری متهمان در سلول انفرادی نه‌تنها عمل غيرانسانی بلكه طبق مقررات داخلی و بين‌المللی از مصاديق بارز شكنجه و مستوجب پی‌گرد قانونی نيز می‌باشد.

از اين رو، خواهان توقف اين شكنجه غيرانسانی و برچيده‌شدن سلول‌های انفرادی هستيم و بر اين باوريم كه همه مسئولانی كه در اِعمال حبس انفرادی عامليت و آمريت داشته و دارند، می‌بايست در پيشگاه عدالت پاسخگو باشند.

امضا: نرگس محمدی، فرنگیس مظلوم، ابوالفضل قدیانی، محمدعلی عمویی، ضیا نبوی، جعفر پناهی، سعید مدنی، محمود بهشتی، حمید اصفی، احمدرضا حائری، کوروش زعیم، اشکان رضوی، خسرو سیف، سیاوش حاتم، مجید مسافر، میلاد فدایی، ژیلا بنی‌یعقوب، بهمن احمدی امویی، مجید مسافر، فرشاد قربانپور، رسول بداغی، محمد کریمی، ابراهیم الله‌بخشی، آرش کی‌خسروی، اکبر امینی ارمکی، زهرا توحیدی، علیرضا خوشبخت، و فائزه هاشمی.

در همین رابطه تلویزیون بی بی سی مصاحبه ای با آقای حمید آصفی داشت:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»