نشنال اینترست: چرا ایران از پذیرش دعوت بایدن برای مذاکره خودداری کرد؟

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

نشنال اینترست: منطقی نیست که ایران به نوعی انطباق کامل و یک جانبه با مقدار محدودی از منافع اقتصادی واقعی برگردد. سپس در یک مذاکره طولانی مدت شرکت کند که از قدرت کمی در آن برخوردار است و از او خواسته شود منافع منطقه ای و ظرفیت های بازدارندگی خود را واگذار کند.

رئیس جمهور جو بایدن نامزد انتخابات شد و در آن زمان او گفت که دوست دارد توافق هسته ای ایران را احیا کند. اما با گذشت بیش از یک ماه از آغاز کارش، ایران و ایالات متحده در مورد شیوه بازگشت هر مدام مشاجره دارند. فضای  بی اعتمادی وجود دارد و  تشدید می شود. ایالات متحده و طرف های اروپایی توافق نامه قطعنامه جدیدی را برای محدودیت کار آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران ارائه داده اند.

برای حتی برخی از طرفداران دیپلماسی بین دو کشور در واشنگتن، ایالات متحده به واقع مایل است دوباره وارد گفتگو با ایران شود. آنان برای اثبات ابن ادعا،بیانیه های مختلف علاقه مندی به مذاکره را پیش می کشند. و البته تنها زمانی که مسئله زمان بندی بازگشت حل شود. اما در این زمینه، رد شرکت در جلسه توسط ایران به عنوان سازش ناپذیری تعبیر می شود.اما توجه به این نکته مهم است که هیچ یک از اظهارات دولت بایدن علاقه ای به ورود مجدد و همزمان نیز در خود ندارد. بنابراین، سیاست ایالات متحده تقاضای رسمی برداشتن گام اول از سوی ایران است.

تهران بدبین است.از دیدگاه ایران، هیچ نشانه ای وجود ندارد که بایدن در مورد تقاضا برای اجرای تعهدات توسط ایران انعطاف پذیر باشد. در حقیقت، به نظر می رسد که بایدن ظریف ترین موضع ظاهری را اتخاذ کرده است و می داند ایران نمی تواند آن را بپذیرد. اگر قرار بود ایران گام اول را بردارد….

منبع و ادامه:نشنال اینترست

http://alllinks.blogfa.com/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»