هشتگ “سلاحها خاموش”، درد عراقیان که با سیمای پاپ تازه شد! 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مهمترین هدف اعتراضات عراقیان با صدها قربانی، گرفتن سلاح افسارگسیخته بود.

 

دبي – العربيه.نت

ششم مارس ,۲۰۲۱

ترجمه: علی حسین نژاد

علیرغم فراخوانهای زیاد پاپ واتیکان در نخستین دیدارش از عراق روز جمعه مبنی بر ضرورت “برقراری صلح و ترک خشونت و حفظ حقوق همه تنوعهای سیاسی و مذهبی کشور و مقابله با آفت فساد و تقویت مؤسسات و توقف خشونت و تندروی و دسته بندیها”، ولی برجسته ترین موضوعی که در اذهان عراقیان رسوخ کرد فراخوانی بود که دردشان را تازه کرد: “سلاحها خاموش”!

پاپ در قلب بغداد: خشونت و فساد بس است و سلاحها باید خاموش شوند

از کشوری که سالها با جنگ ویران شده، پاپ ضمن فراخوانی خواستار شد که “سلاحها خاموش شوند” که روی شبکه های اجتماعی و در محافل عراق با هشتگ: #لتصمت_الأسلحة ” (سلاحهای باید خاموش شوند) انتشار یافت.

می توان گفت که این فراخوان مهمترین آرزوی عراقیان در این مدت بوده، بویژه بعد از ماههای طولانی خشونت با ترور فعالان و روزنامه نگاران یا ربودن و ضرب و شتم و شکنجۀ آنان.

جالب توجه، انتشار عکسی است در رویتر که پاپ واتیکان را با ریان کلدانی دبیر کل “جنبش بابلی ها” طرفدار ایران و یکی از گروههای حشد الشعبی عراق و هادی العامری رئیس ائتلاف فتح در پارلمان عراق، همراه با هشتگ “#لتصمت_الأسلحة ” (سلاحها خاموش) نشان می دهد که اشاره ای است به جمع آوری سلاح افسارگسیخته از عراق و بیرون راندن شبه نظامیان ایران.

گذشته از ترورها و پیامدهای آنها، حملات موشکی علیه اماکن دیپلماتیک و مهترین آنها منطقه سبز در بغداد یعنی محل سفارت آمریکا و چند پایگاه نظامی دیگر و فرودگاهها و غیره می باشند که همیشه انگشت اتهام، به سوی شبه نظامیان ایران بوده که پشت این اقدامات قرار دارند.

ایران از شبه نظامیان خود برای پیاده کردن نقشه هایش استفاده می کند و در همین حال وزارت دفاع آمریکا تأکید می کند که موشکهایی که معمولا به وسیلۀ شبه نظامیان عراق یا به اصطلاح محلی “هسته های کاتیوشا” مورد استفاده قرار می گیرند، ساخت ایران هستند و از تهران وارد می شوند.

طی ماههای گذشته حملات موشکی علیه پایگاههای نیروهای آمریکایی تکرار شده و واشنگتن شبه نظامیان وابسته به ایران را متهم به انجام این حملات کرده است.

موارد خشونت

خاطر نشان می گردد که عراق به دنبال تظاهرات اعتراضی از اکتبر سال ۲۰۱۹ شاهد موارد خشونت و ترور علیه فعالان و روزنامه نگاران بوده و در همین حال فراخوانهایی برای جمع آوری سلاح افسارگسیخته و حفاظت شهروندان غیر نظامی در قبال آدم ربایی ها و حملات مداوم داده شده است.

صداها در عراق برای درخواست محاکمه قاتلانی بلند شد که با تیر غدر و ناجوانمردی و با صدا خفه کن صدای جوانانی را که علیه فساد و سهمیه بندی حاکمیت و دخالت خارجی بلند شده بود ترور و خاموش کردند.

علیرغم اینکه نخست وزیر عراق مصطفی الکاظمی بارها بر ضرورت دستگیری عاملان ترورها و محاکمه قاتلان فعالین و روزنامه نگاران تأکید کرده و کارزارهای امنیتی راه انداخته و تصمیماتی را نیز در این راستا اتخاذ کرده است، ولی این ترورها همچنان وجود دارند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»