روزجهانی نوروز

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

دبیرکل سازمان ملل متحد: قول ما در دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰ مبنی بر اینکه هیچ کسی را پشت سر نگذاریم بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

مجمع عمومی سازمان ملل ۲۱ مارس (برابر با اول فروردین ماه هر سال) را به اتفاق آراء و طی قطعنامه شماره (A/RES/64/253 of 2010) روز جهانی نوروز نام نهاد تا برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان، نوروز تحت عنوان فرهنگ صلح و با قدمتی بیش از ۳ هزار سال به رسمیت شناخته شود.

این قطعنامه که به ابتکار نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه گردید، در ۱۷ بند مقدماتی و ۵ بند اجرایی تنظیم شده است.

گفتنی است حدود یکسال قبل از ثبت جهانی نوروز در تقویم سازمان ملل، این روز از سوی سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد”یونسکو” به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده بود.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در این باره تاکید شده است:

نوروز همچون زبان مشترک میلیون‌ها انسان در آسیا، شبه قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان درآمده است. امروز بیش از ۳۰۰ میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می‌دارند. بزرگداشت نوروز بزرگداشت ریشه‌ها، تاریخ و ارزش‌های تمدن‌های درخشان بشری است که در طول قرن‌ها ارزش‌های انسانی را منتقل ساخته اند. ترویج و پیشبرد فرهنگ زندگی سازگار با طبیعت یکی دیگر از جنبه های نوروز بوده که همسو با بسیاری از اهداف سازمان ملل است.

بندهای اجرایی قطعنامه:

شناسایی ۱ فروردین برابر با ۲۱ مارس به عنوان روز بین‌المللی نوروز؛

استقبال از تلاش کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند در جهت حفظ و توسعه فرهنگ و سنت‌های نوروزی؛

تشویق دیگر کشورها به آگاه‌سازی در مورد نوروز و سازماندهی مراسمی در بزرگداشت نوروز به طریق مقتضی؛

درخواست از کشورهایی که نوروز را گرامی می‌دارند برای پژوهش پیرامون تاریخ و سنت‌های نوروزی با هدف انتشار آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعه بین‌المللی؛

دعوت از کشورهای علاقمند، نظام ملل متحد، کارگزاری‌های تخصصی ملل متحد به‌ویژه یونسکو، صندوق‌ها و برنامه‌های ملل متحد، سازمانهای بین‌المللی و منطقه‌ای و سازمان‌های غیردولتی برای شرکت در مراسم نوروزی.

پیام دبیرکل در سال ۲۰۲۱:

بنا به گفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هر سال نوروز آغاز جدیدی را رقم میزند. سال گذشته، جشن نوروز با روزهای آغازین یک همه گیری جهانی بی سابقه و ویرانگر مصادف بود.

به گفته دبیرکل، امسال روحیه نوروزی بیش از هر زمان دیگری حیاتی است. همبستگی بین جوامع و نسل ها بیش از هر زمان دیگری حیاتی میباشد.

وی گفته است قول ما در دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰ مبنی بر اینکه هیچ کسی را پشت سر نگذاریم بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

او گفته است همانطور که دنیا برای شکست کووید 19 گرد هم می آید، نوروز نیز به عنوان الهامی برای بازیابی و بازسازی به روشی عادلانه و بادوام تر هماهنگ با طبیعت عمل می کند.

وی در انتهای پیام خود این گونه گفته است که بهترین آرزوهایم را برای همه در نوروز آرزومندم. این روز خوشبختی، سلامتی و هماهنگی را برای همه پیش ببرد.

@ngoodvv

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»