روزنامه همدلی نیمی از عیدی خبرنگارانش را خورد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

روزنامه همدلی نصف مبلغ عیدی را به خبرنگاران پرداخت کرد.

درحالی که کارفرما موظف است معادل شصت روز مزد به خبرنگاران عیدی پرداخت کند اما مدیرمسئول این روزنامه نصف این مبلغ را به عنوان عیدی پایان سال به نیروهای مجموعه پرداخت کرده است.

این در حالی است که دستمزد روزنامه‌نگاران همدلی در سال ۹۹ چیزی حدود ۲ میلیون تومان، یعنی کمتر از حداقل دستمزد مصوب سال گذشته بوده و خبرنگاران از پس هزینه‌های بی‌شمار دم عید به سختی برمی آیند.

گفتنی‌است روزنامه‌نگاران همدلی پس از شیوع کرونا، به‌صورت دورکاری فعالیت می‌کردند و این خود بدان معناست که مدیرمسئول این مجموعه حتی هزینه‌های از پرداخت هزینه‌های جاری، چون آب و برق و تلفن معاف بوده اما یارانه مطبوعات را به‌طور کامل دریافت کرده است. با این‌حال پایان سال گذشته کمبود نقدینگی را دلیل تخلف خود در پرداخت عیدی اعلام کرده است.

در سایه عدم نظارت تشکل‌های کارگری و سلب حق تشکل مستقل روزنامه‌نگاران، تعدادی از روزنامه‌های نامی کشور از پرداخت حداقل مزد و حقوق خبرنگاران طفره رفته‌اند. این در حالی است که خبرنگاران به ارقام پایین حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورای‌عالی کار و عدم دخالت تشکل‌های مستقل و سلب حق تشکل انتقاد دارند‌‌. پیش از این خبرنگاران با امضای نامه‌ای با ۱۰۰ امضا از عملکرد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران و عدم پیگیری خواسته‌های خبرنگاران انتقاد کرده بودند اما رئیس این انجمن در آستانه تعیین دستمزد در حمایت از مدیران مسئول از تعیین غیرقانونی و غیرانسانی دستمزد در این سال‌ها دفاع کرده بود.

روزنامه‌نگاران مستقل ایران
@IRFreeJournalist

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»