چرا ما باید مراقب استعمار جدید چین باشیم؟! تجربه آفریقا از استعمار چینی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

نیو آفریکن:در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهور چین شی جینگ پینگ یک برنامه سرمایه گذاری بین المللی را آغاز کرد که با عنوان و ابتکاری به نام کمربند و جاده ابریشم  شناخته می شود. بر این اساس ، چین برای اتصال اقتصاد جهانی سرمایه گذاری زیادی را در پروژه های زیربنایی خارجی در بیش از ۶۰ کشور که ۶۰ درصد از جمعیت جهان و ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند آغاز کرد.از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ چین تقریباً ۶۱۴ میلیارد دلار در کشورهای شرکت کننده در این طرح سرمایه گذاری انجام داده است. مورگان استنلی پیش بینی می کند هزینه کل چین برای طرح طی یک دهه آینده به ۱.۳ تریلیون دلار برسد.

رئیس جمهور شی این طرح را فرصتی می داند تا مدل رشد اقتصادی چین را با کشورهای در حال توسعه به اشتراک بگذارد. رقبای ژئوپلیتیکی نگران هستند که برنامه های سرمایه گذاری جاده ابریشم که به اختصار BRI  نامیده می شود، نفوذ سیاسی و گسترش نظامی چین را تعمیق می بخشد.

آیا BRI برای زندگی در حال توسعه یک نجات است، یا امپریالیسم اقتصادی؟

در آفریقا، واضح است که کارزار سرمایه گذاری خارجی چین شکل جدیدی از استعمار است. قاره ای که من در آن زندگی و کار می کنم،جایی برای آغاز است.وقتی BRI در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد، اولویتش پروژه های توسعه منطقه ای در آسیا، خاورمیانه، آفریقا و اروپای شرقی بود. با وجود مخالفت ایالات متحده و اتحادیه اروپا، ایتالیا اولین کشور بزرگ صنعتی در گروه هفت بود که به این طرح پیوست. مقامات آمریکایی نگران گسترش یک شبکه زیرساختی هستند که ننیجه آن بدهی های فلج کننده، ساخت و سازهای ناقص و سو مدیریت پروژه ها خواهد بود.

مرکز توسعه جهانی مطالعه ای را در مورد ۲۳ کشور شرکت کننده در BRI منتشر کرد.بر اساس اسن مطالعه ۱۰ تا ۱۵ کشور در معرض خطر بدهی سنگین قرار دارند. موارد و نمونه هایی مهم دیگر مانند سریلانکا و پاکستان است .در این کشورها که در آن پروژه های  BRI اجرا می شود ولت های محلی زیر فشار بدهی شدید قرار دارند. و مقامات در تلاشند از چینی ها درخواست بخشش بدهی شان را بکنند…..

منبع و ادامه:نیو افریکن

برگرفته از سایت آزاد ایران

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»