بمب اتم، اقتدار یا تلاشی حکومت ایران، جواد عباسی 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

نارضایتی ها و افزایش روز افزون اعتراضات و اعتصابات کارگران، معلمان، بازنشستگان و مستمری بگیران و… از یک طرف و انزوای بیش از حد بین المللی و رسیدن به پایین ترین مرز اقتدار حکومت ولایت فقیه در تمامی جنبه ها، گذار تمام عیار از این نظام قرون وسطایی را در فاصله زمانی نه چندان دور بشارت می دهند.

 

جواد عباسی

حکومت ایران از همان آغاز بنیانگذاری توسط ولی فقیه خمینی و همراهانش غرق در کشمکش جناحی و محافل داخلی خودش بوده است. علیرغم این گسستگی ساختاری، همگی آنها در سرکوب و اعدام در داخل و صدور آشفتگی تحت عنوان “صدور انقلاب”به خارج و از جمله صرف هزینه های نجومی در مسیر ساخت بمب اتم، هماهنگی و وحدت نسبی داشته اند.

ایده ورود به مرحله ساخت بمب اتم در دوران حاکمیت ولایت فقیه از دوران خود خمینی بتدریج عملی گردید. گفته می شود در زمان خمینی و مشخصا دوران نخست وزیری میرحسین موسوی و ریاست جمهوری ولایت فقیه دوم خامنه ای و با مشورت مشاور اول خمینی یعنی هاشمی رفسنجانی پایه گذاری شد. منتهی بر حسب شرایط نتوانستند آن را بطور آشکار اعلام نمایند. در این راستا، ادامه حیله های اتمی جمهوری جعلی ولایت در قراردادی با نام: برنامه جامع اقدام مشترک “برجام” وارد بازی عوام‌فریبی جدیدی شد.

“مذاکرات رسمی برای طرح جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه اتمی ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد و به مدت ۲۰ ماه کشورها, درگیر مذاکره بودند که در آوریل ۲۰۱۵ تفاهم هسته‌ای لوزان شکل گرفت. تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد”.( ویکی پدیا)

در زمان ریاست جمهوری آقای ترامپ، کشمکشهای لفظی و اقدام موسوم به ” فشار حداکثری” از طرف امریکا ادامه  پیدا کرد. اما با ورود بایدن به کاخ سفید و تغییر شرایط در منطقه ما و داخل ایران، قرارداد ” برجام” با چشم انداز نافرجام وارد سال ۱۴۰۰ ایرانی شد.

جمهوری اسلامی ایران همواره مذاکرات پنهانش با امریکا و طرفهای درگیر برنامه هسته ای ادامه داشته است. در شرایط فعلی هم دور جدیدی از مذاکرات شروع شده است: به گزارش سایت حکومتی مشرق نیوز( ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۵ آوریل ۲۰۲۱) “… یک منبع فرانسوی ادعا می‌کند نشست روز سه‌شنبه‌ کمیسیون مشترک برجام بر اساس پیشنهاد مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به بایدن و روحانی برگزار خواهد شد و اسرائیل و عربستان، به عنوان مخالفان اصلی توافق هسته‌ای، به آن چراغ سبز نشان داده‌اند… .”

جمهوری اسلامی ایران تمام چانه زنی هایش، بازگشت به قرارداد برجامی ۲۰۱۵ است که به دلایل گوناگون غیرممکن است که احتیاج به بحث و مطلب جدایی دارد. وقتی ساختار کلی کشوری در مدار پیشرفت و ترقی و دموکراسی ولو نسبی و درست نباشد حتی داشتن واقعی بمب اتم هم مشکلی از جامعه آن کشور حل نخواهد کرد. نمونه هایی داریم مثل کره شمالی و کشور همسایه مان پاکستان و… . بنابراین با این فرض که حکومت ولایی بتواند به بمب اتم هم دست پیدا کند، باز هم بحرانهای داخلی باقی خواهند ماند و اعتراضات ارتش گرسنگان رو به افزایش خواهند بود.

در هر کدام از انتخابات داخلی لفاظی های پوشالی و قدرت نمایی های عوام فریب نظام ایران از جمله امور انرژی اتمی، اوج می گیرد. هم چنین برای انتخابات پیش رو در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برای انتخاب کرده شدن فردی برای ریاست جمهوری، همین روشها ادامه دارند. از جمله اقدامات حکومت ایران در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ افزایش غنی سازی ۲۰درصدی و کاهش سطح بازرسی‌های آژانس بین المللی اتمی می باشد. تهدیدهای پوشالی دست اندرکاران حکومت ایران که حکایت از طرح آرزومندانه بمب اتم سازی ولایت فقیه دارد.

روش نظام ولایت فقیه همیشه قبل از انتخابات افزایش تنش با جهان خارج برای مهار اعتراضات داخل بوده و هست. آقای گروسی رئیس جدید آژانس اتمی سازمان ملل در راستای اتم سازی رژیم ایران در ۶ فروردین ۱۴۰۰ از جمله گفت: ” وقتی کشوری فعالیت هسته ای خود رادر مکانهای اعلام نشده از سیستم پادمان انجام می دهد نشان دهنده این است که این کشور در تلاش است مواد یا اجزای لازم برای سلاح هسته ای را تولید کند… . ”

نیاز اتم سازی رژیم ایران دو جنبه دارد:
۱- نشان دادن اقتدار حکومتی برای جلوگیری از ریزشهای بیش از حد درون سیستم و افزایش سرکوب در داخل؛
۲- تهدیدهای تروریستی در خارج با این هدف مهم در شرایط فعلی، جهت بازگرداندن امریکا به میز برجام ۲۰۱۵ به قصد حذف و یا کاهش تحریمها.

اما نارضایتی ها و افزایش روز افزون اعتراضات و اعتصابات کارگران، معلمان، بازنشستگان و مستمری بگیران و… از یک طرف و انزوای بیش از حد بین المللی و رسیدن به پایین ترین مرز اقتدار حکومت ولایت فقیه در تمامی جنبه ها، گذار تمام عیار از این نظام قرون وسطایی را در فاصله زمانی نه چندان دور بشارت می دهند.

“ما دیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم”، “ما دیگه رای نمی دیم از بس دروغ شنیدیم” و یا “تنها ره رهایی از سفره های خالی فریاد در خیابان”، از جمله شعارهای چند روز اخیر مالباختگان بورس و غیره. کارگران, بازنشستگان و مستمری بگیران و… بوده اند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»