ماهیانه ۱۰۰ پرستار به صورت میانگین از ایران مهاجرت می کنند…

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
رییس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرد: آمار مهاجرت پرستاران نسبت به سال‌ های گذشته، روند صعودی داشته و به صورت میانگین، ماهیانه ۱۰۰ پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند و در کشور‌های دیگر به شدت مورد استقبال قرار می‌ گیرند.
“محمد میرزابیگی” افزود: ما بر این امر واقفیم که واکسن کرونا در کشور کم است، اما همین میزان کم هم باید عادلانه توزیع شود. قابل قبول نیست وزارت بهداشت، ۴۵ درصد واکسن‌ها را در بین اعضای نظام پزشکی، توزیع کند آن هم در شرایطی که پرستاران در بحث مراقبت دارند فدا می‌ شوند.
وی همچنین با اشاره به اینکه در مقایسه با دیگر کشور‌ها که به ازای هر یک هزار نفر، حداقل بین ۴ تا ۸ پرستار وجود دارد ولی در ایران به ازای هر یک هزار نفر، کمتر از یک پرستار وجود دارد، اظهار کرد: بسیاری از پرستاران در حین خدمت به کرونا مبتلا شده و جان باخته‌اند، بسیاری از خانواده‌ها متلاشی شده و جمع کثیری از کودکان بی سرپرست شده‌اند، حقوق پرستاران قطع شده و در بلاتکلیفی بسر می‌برند، در چنین شرایطی تازه مسئولان به دنبال تشکیل جلسه و تهیه مدارک هستند تا اقدامی انجام دهند.
کمبود شدید نیروی پرستاری حتی پائین‌ تر از استانداردهای جهانی، از جمله مسائل و مشکلات قابل توجه جامعه پرستاری کشور است که همین مسأله، باعث حضور نیروهای موجود در شیفت‌ های سنگین کاری شده‌ است که به رغم میل خود مجبور به انجام اضافه کار شده‌اند.
هر چند شاخص‌ های مختلفی برای نسبت پرستار به تخت بیمارستان، جمعیت و پزشک وجود دارد اما هیچکدام از این استانداردها برای پرستاران لحاظ نشده‌است. به گونه‌ ای که نسبت پرستار به تخت‌ های بیمارستانی حداقل ۲.۵ تا سه نفر به ازای هر تخت بیمارستان است اما این آمار در ایران، بین هشت دهم تا یک پرستار است و این آمار نشان می‌ دهد که پرستاران بار سنگین بخش سلامت کشور را به دوش کشیده اند.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram