تسلی نامه دبیرکل شورای مدیریت گذار به داغدیدگان جنایت هدف قرار دادن هواپیمای مسافری اوکراینی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

هموطنان گرامی،

ضمن ابراز تاسف و تاثر عمیق از این جنایت آشکار و همراه با تسلیت صمیمانه به همه بازماندگان ایرانی و اتباع کشورهای دیگر قربانیان، این جنایت هولناک و ددمنشانه را عمدی دانسته و آنرا بشدت محکوم می کنم و خواستار شفافیت و علنیت، بدون ملاحظات پنهانکارانه سیاسی، در تحقیقات هیئت های اعزامی بین المللی رسیدگی به علت این حادثه می باشم

درگذشته نیز بارها در آسمان وطنمان هواپیماهای مسافری و یا نظامی دچار سوانح مشکوکی شده اند و قربانیان زیادی بجای گذاشته اند. متاسفانه هرگز دلیل قانع کننده ای برای این حوادث مشکوک عرضه نشده و حقایق جنایت آمیز همواره کتمان و انکار گردیده است. به آسانی میتوان فهرست بلندی از این حوادث را در چهل و یک سال حاکمیت جمهوری اسلامی عرضه نمود .

اینبار اما، به علت اینکه هواپیمای موشک باران شده، متعلق به اوکراین بوده و بخش بزرگی از مسافران، یا اتباع خارجی و یا ایرانیان دارای تبعیت کانادا بوده اند، کتمان و انکار سه روزه مسئولین، دربرابر شواهد متقن اصابت موشک زمین به هوا به این هواپیما، باعث شد که سرانجام با ورود هیئت های بررسی بین المللی، صبح امروز علت اصلی سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ متعلق به خطوط هوائی اوکراین اعلام گردد. فرماندهی قوای مسلح ایران بالاخره مجبور شد طی اعلامیه ای، علت سقوط هواپیما را شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران اعلام نماید، ولی کوشش نمود تا علت آنرا خطای انسانی جلوه دهد.

هرچند ممکن است، بدلایل مختلف سیاسی، هیئت های بازرسی ذینفع نیز این ارائه دلیل مضحک از سوی جمهوری اسلامی را، پس از سه روز پرده پوشی و تحریف واقعیت، بپذیرند و چشم های خود را بر حقایق ببندند، تا حقیقت هرگز آشکار نشود. اما بررسی های متخصصین نظامی میگوید که با وجود سیستم ردیابی دقیق پروازها در اتاق فرمان و تفکیک آشکار هواپیماهای مسافری از نظامی در صفحه مونیتور اتاق فرماندهی، احتمال خطای انسانی را در چنین امر حیاتی به حد صفر میرساند و وقوع آنرا غیر ممکن می کند.

فرمان این جنایت، به احتمال قوی، از رده بالای فرماندهی صادر شده، و آگاهانه و عمدی بوده است . این جنایت در رده جنایات جنگی و جنایت برعلیه بشریت قابل تعقیب حقوقی و جزائی است؛ و مسئول درجه اول آن شخص علی خامنه ای، بعنوان فرمانده کل قوا و سپس فرماندهان مربوطه در سپاه پاسداران و مسئولین هواپیمای کشوری و وزارت دفاع می باشند. در درجه بعدی همه کتمان کنندگان حقیقت در حاکمیت و دولت، بخصوص شخص روحانی و ظریف، مسئولیت کامل پرده پوشی و کتمان حقیقت را برعهده دارند.

ما بنوبه خود تلاش خواهیم کرد که آمران و عاملان این جنایت آشکار شناسایی و تحت پیگرد حقوقی و جزایی قرار گیرند.

حسن شریعتمداری

دبیرکل شورای مدیریت گذار

۲۱ دیماه ۱۳۹۸

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram