القای تدریجی “سهم کمتر از یازده در صدی ایران از دریای خزر” توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در برنامه “سلام صبح بخیر” که هر روز صبح توسط شبکه سوم صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود، روی نقشه ایران که بعنوان دکور این برنامه استفاده می شود، سهم ایران از دریای خزر با رنگ آبی مشخص شده است. آنچه که توجه بسیاری را بخود جلب کرده خطوط جدا کننده رنگ آبی از دیگر قسمت های دریای خزر است که بخوبی نشان می دهد که سهم ایران از منطقه دریایی خزر کمتر از یازده در صد می باشد.

قرار دادن نقشه ایران همراه با برجسته کردن سهم بسیار کم ایران از دریای خزر، بعنوان دکور این برنامه صبح گاهی، در حالی انجام می شود که سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای نسبت به کاهش سهم ایران در دریای خزر  صورت گرفته بود و بسیاری، حتی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، آنرا «قرارداد ترکمانچای» جدیدی خوانده بودند. معترضان همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی و محمدجواد ظریف را به پنهانکاری در این باره متهم کرده بودند.

در واکنش به این اعتراضات محمد جواد ظریف در یک برنامه تلویزیونی، گفته بود: «سهم ایران از دریای خزر نه ۵۰ درصد است و نه یازده درصد.»  و تاکید کرد که ایران «در حوزه بستر و زیر بستر» و «برای استفاده از منابع» سهم «۲۰ درصدی» برای خود مشخص کرده است.

بنظر می رسد که پس از تکذیب های مکرر رئیس دولت و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که ظاهرا “مطابق قرارداد جدید بین کشورهای حوزه دریای خزر قرار است سهم ایران کمتر از یازده درصد باشد”، این نقشه قرار است سهم اندک ایران از دریای خزر را بتدریج القا نماید.
قرار دادن این تصویر بعنوان دکور یک برنامه تلویزیونی رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی قطعا نمی تواند بدون اجازه مسئولین این شبکه صورت گرفته باشد. تصمیم به القای تدریجی واقعیت سهم کمتر از یازده درصدی از دریای خزر در شرایطی گرفته شده است که مردم ایران هر آن منتظر جرقه ای جدید هستند تا خشم و اعتراض خود را بار دیگر علیه دروغگویی مقامات جمهوری اسلامی نشان دهند.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram