۳ ماه حقوق و ۱۰ ماه بیمه طلبکاری پنج هزار کارگر خدماتی شهرداری رشت

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

گزارشی از ایران وایر-

۵ هزار کارگر خدماتی شاغل در مناطق پنج گانه شهرداری رشت در استان گیلان، دست‌کم سه ماه دستمزد و حدود ۱۰ ماه حق بیمه پرداخت نشده خود را از شهرداری طلب دارند.

یکی از کارگران خدماتی شهرداری منطقه مناطق پنج گانه شهرداری رشت در استان گیلان از چندین ماه مطالبات مزدی و بیمه‌ای پرداخت نشده همکاران خود خبر داده وگفت: «حدود ۵ هزار نفر در بخش خدماتی شهرداری مناطق ۵ گانه تحت مسئولیت سه شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستیم. در سه ماهه آبان، آذر و دی‌ماه دستمزد دریافت نکرده‌ایم. جدا از دستمزد، حق بیمه ما به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده و در برخی ماه‌های سال دفترچه‌های درمانی برخی کارگران فاقد اعتبار و تمدید و تعویض است.»

به گفته این کارگر شهرداری، چندین سال است که مطالبات مزدی کارگران خدماتی شهرداری رشت با تاخیر پرداخت شده و کسی پاسخگو نیست: «جدا از مطالبات مزدی و بیمه‌ای از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری، افزایش دستمزد کارگران خدماتی لحاظ نشده و کارگران کماکان مطابق با مصوبه مزدی سال ۹۷ شورای عالی کار حقوق گرفته‌اند.»

یکی دیگر از کارگران خدماتی شهرداری رشت به ایلنا گفته است: «بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر به کارگران شهرداری باعث شده که ما کارگران از حداقل‌های مزدی محروم باشیم. آنچه کارگران خدماتی شهرداری رشت هر ماه به عنوان دستمزد می‌گیرند، حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی کارگران خدماتی به ویژه کارگران شیفت شب (که باید اضافه‌کاری آنها محاسبه و پرداخت شود) از دریافت اضافه‌کاری محروم هستند.»

به گفته او: «سال جاری درحالی افزایش حقوق نداشته‌ایم که حقوق کارگران تنها یک‌بار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یک‌بار هم به گونه‌ای تعیین می‌شود که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی هم‌خوانی ندارد.»

در حال حاضر یکی از موارد انتقاد کارگران پرداخت نشدن ۴ درصد هزینه بازنشستگی تعدادی از کارگران است که می‌خواهند با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور خود را بازنشسته کنند. بخش دیگری از مشکلات این کارگران ناقص بودن سوابق بیمه‌ای آنها برای بازنشستگی است. این کارگر شهرداری با اعلام اینکه بخش قابل توجهی از کارگران خدماتی به دلیل پرداخت نشدن ۴ درصد هزینه بازنشستگی از سوی شهرداری ماه‌هاست، نمی‌توانند از بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور استفاده کنند؛ افزود: «برخی کارگرانی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند به دلیل سوابق ناقص بیمه‌ای امکان بازنشسته شدن ندارند و به همین دلیل چندین سال دیگر باید کار کنند تا سوابق بیمه‌ای خود را برای بازنشسته شدن کامل کنند.»

به گفته این کارگر: «شهر رشت یکی از بزرگترین شهرهای شمالی کشور است و برخلاف ادعای برخی مسئولان شهری از منابع مالی کافی برای پرداخت به موقع حقوق کارگران برخودار است؛ بنابراین از مسئولان بالادستی درخواست داریم پیگیر وضعیت مطالبات ما کارگران شاغل در مجموعه شهرداری رشت بویژه کارگران واحد خدماتی باشند.»

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram