اطلاعیه دبیرخانه شورای مدیریت گذار

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

بیروت، خون می گرید! پیام تسلیت به مردم لبنان

روز سه شنبه، ۱۴ مرداد ماه، انفجار عظیمی بندر بیروت را لرزاند، انفجاری که به گفته لرزه شناسان شدتی برابر یا یک زمین لرزه به بزرگی ۳،۳ ریشتر داشته است.

در این انفجار مهیب که بیروت، عروس شهرهای خاور میانه را داغدار کرده است،تا کنون دست کم بیش از صد نفر کشته و پنج هزار نفر زخمی شده اند و گزارش ها حکایت از مفقود الاثر شدن صدها شهروند بیروتی می کنند. فرماندار بیروت گفته است که حدود ۳۰۰ هزار نفر بر اثر این انفجار بی خانمان شده اند و میزان خسارت به شهر بین سه تا پنج میلیارد دلار تخمین زده می شود.

سیلوی اصلی انبار گندم لبنان نیز که در بندر بیروت بود، متاسفانه نابود شده است و به گفته وزیر اقتصاد لبنان، این کشور اکنون تنها فقط برای یکماه ذخیره گندم دارد.

به گفته مقام های لبنانی، این انفجار بر اثر آتش گرفتن یک انبار وسایل آتش بازی و سرایت ان به انبار بزرگی که در ان یک محموله ۲۷۰۰ تنی نیترات آمونیم ،نگاه داری می شده، رخ داده است.

بر اثر این انفجار، محلات تجاری شهر، بخش بزرگی از بلوار ساحلی مشهور بیروت و عمارت های تاریخی بیروت نیز که از جنگ داخلی لبنان جان سالم بدر برده بودند، ویران شده اند.

رئیس جمهور لبنان خواسته است تا دو هفته وضعیت اضطراری در کشور مقرر شود و حسن دیاب، نخست وزیر کشور، امروز چهارشنبه را روز عزای ملی اعلام کرد.

کمک های بشردوستانه،از جانب برخی کشورها آغاز شده است ولی آنچه که بیروت مجروح و کشور لبنان به ان احتیاج دارد، پایان کشمکش های سیاسی و خلع سلاح نظامیان حزب الله است، تا زمینه مشارکت عمومی و باز گشت صلح ممکن گردد. دخالت های جمهوری اسلامی در لبنان و بویژه حمایت آن از حزب الله، بعد از شروع شدن جنگ سوریه، این کشور را به پایگاه جنگ های نیابتی علیه اسرائیل و چهار راه تقاطع منافع گروه های ذینفع در خاورمیانه تبدیل کرده است.

شورای مدیریت گذار ضمن محکوم کردن عاملین چنین جنایت بزرگی، در این اندوه، خود را در کنار مردم داغدار بیروت که خون می گریند و گمشدگان خود را در میان ویرانه ها جستجو می کنند، می داند و از صمیم قلب همدردی خود را با آنها اعلام می دارد. استقرار امنیت و صلح و آرامش در خاورمیانه و رهایی از بنیاد گرایی اسلامی ، آرزوی مشترک مردم ایران و لبنان است، که امیدواریم بزودی محقق شود.

دبیرخانه شورای مدیریت گذار

پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram