#نه_به_اعدام (#notoexecution)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام

 

به گزارش هرانا مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک سال گذشته در این حوزه را منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است، انتشار آمار اعدامها در ایران با هدف جلب توجه افکار عمومی نسبت به وضعیت هزاران نفری که اکنون در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند صورت گرفته است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارش خود آورده اند: «در بازه زمانی۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰، حداقل ۲۵۶ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲ درصد افزایش داشته است, صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه‌ دادرسی محروم‌اند».

فایل پی دی اف گزارش سالانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

 

خانم شیرین عبادی نیز بیانیه ای به مناسبت ۱۰ اکتبر منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

«دهم اکتبر (۱۹ مهر) روز جهانی مبارزه با اعدام، نمادی از یک راه پرفراز و نشیب برای لغو این مجازات است. ملتهایی که در این راه پیشگام بوده‌اند نشان داده‌اند که اعدام‌بس یک ارزش انسانی، اساسی و جهانی است. این تلاش در دنیا تا حد زیادی هم به ثمر نشسته است. به طوری که طبق آمار سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۹ شاهد کمترین آمار جهانی اعدام در دهه گذشته بودیم.

با این حال آمار اعدام در ایران نه‌تنها امیدوارکننده نیست که برعکس، ایران در کل دنیا بعد از چین بالاترین رتبه اعدام کنندگان را در سال گذشته (۲۰۱۹) داشت که این روند تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یافته است.»

کانون مدافعان حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز(RSF) نیز به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام، در بیانیه ای از مقامات حکومت ایران خواستند به اعدام زندانیان عقیدتی و از این میان روزنامه‌نگاران پایان دهند.

این دو سازمان مدافع حقوق بشر و آزادی، رسانه‌ها همگان را فرا‌ خواندند تا در روز ۱۰ اکتبر در همه شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #نه_به_اعدام (#notoexecution)، برای نجات جان زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران به مجازات غیر انسانی اعدام اعتراض کنند.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram