آیا بایدن تخریبهای ترامپ در رابطه با فلسطین را ترمیم خواهد کرد؟

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

روزنامۀ فلسطینی «القدس العربي» – چاپ لندن – 8 نوامبر 2020:

ترجمه: علی حسین نژاد

رام الله – عوض الرجوب:

فلسطينيان خشنودی خودشان از باخت رئیس جمهور کنونی آمریکا و کاندیدای جمهوری خواهان دونالد ترامپ در مسابقۀ انتخاباتی به سوی کاخ سفید را پنهان نکردند.

ولی تحلیلگران و سیاستمداران فلسطینی بعید دانستند که پیروزی جو بایدن به تغییر سیاست “قدیمی و کلاسیک” آمریکا مبنی بر حمایت از اسرائیل بینجامد.

فلسطینیان در زمان ترامپ از روز روی کار آمدنش در آغاز سال ۲۰۱۷ رنج زیادی کشیده اند.

در ۶ دسامبر ۲۰۱۷ ترامپ رسما اعلام کرد که دولتش بیت المقدس اشغالی را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد.

در می ۲۰۱۸ سفارت واشنگتن از تل آویو به بیت المقدس منتقل شد.

در مقابل، دولت خودگردان فلسطین اعلام کرد که تماسهایش با دولت ترامپ را قطع می کند و این قطع رابطه تا امروز ادامه دارد.

در زمینۀ فشار اقتصادی، واشنگتن در ۱۶ ژانویۀ ۲۰۱۸ شروع به کاستن از کمکهایش به آژانس امدادرسانی و ایجاد کار برای آوارگان فلسطینی (اونروا) نمود.

بعد از آن در ۳ اوت ۲۰۱۸ تصمیم به قطع همۀ کمکهایش گرفت.

از آن موقع تا کنون “اونروا” درگیر یک بحران مالی مهلکی شده که روی کمکهایش به فلسطینیان تأثیر گذاشته است.

در ۲ اوت ۲۰۱۸، دولت خودگردان فلسطین اعلام کرد که دولت آمریکا همۀ کمکهایش به فلسطینیان، از جمله کمکهای مستقیم و غیر مستقیم خزانه داری را متوقف کرده است.

بعدا هم در ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸، دولت آمریکا دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن و حسابهای بانکی آن را بست و چند روز بعد نیز سفیر فلسطین در آمریکا حسام زملط را همراه خانواده اش از این کشور اخراج کرد.

در ژانویه ۲۰۲۰، ترامپ طرح «معاملۀ قرن» را برای از میان برداشتن مسألۀ و آرمان فلسطین اعلام  کرد طرحی که متضمن ستم بزرگی به حقوق ملی فلسطینیان و مبتنی بر ایجاد یک خودمختاری در مناطق مسکونی پراکنده و بدون پیوند جغرافیایی است مناطقی که در وسط آنها آبادی نشینهای اسرائیلی قرار دارند.

در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰، واشنگتن به آمریکایی های متولد بیت المقدس اجازه داد که محل تولد خودشان را اسرائیل قید کنند و این اقدامی است که فلسطینیان آن را تثبیت به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می شمارند.

پیش از این سفیر آمریکا در اسرائیل دیوید فریدمن اعلام کرده بود که واشنگتن می خواهد رهبری کنونی فلسطین را تغییر بدهد. وی بعدا این حرف خودش را پس گرفت.

ترامپ همچنین از عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل قبل از حل مسألۀ فلسطین و پایان اشغالگری اسرائیل حمایت کرد.

فلسطینیان توافقهای عادیسازی اخیر روابط بین برخی کشورهای عربی با اسرائیل را محکوم کردند و آن را تلاشی برای تخریب حمایت عربی و اسلامی از آنان و اعمال فشار بر آنان برای کوتاه آمدن از حقوق ملی شان دانستند.

تعدادی از رهبران فلسطینی طی اظهاراتی از باخت ترامپ در انتخابات ابراز خوشحالی کردند.

شعث نمایندۀ ویژۀ رهبر فلسطین گفت: «دوره ای بدتر از دورۀ ترامپ نبود… رهایی از دست او یک دستاورد و موفقیت است».

ولی یک مسئول فلسطینی دیگر گفت: «ما تغییری استراتژیک و بزرگ در موضع سیاسی آمریکا (در قبال مسألۀ فلسطین) را پیش بینی نمی کنیم».

در همین راستا، عضو کمیتۀ اجرائی سازمان آزادیبخش فلسطین خانم حنان عشراوی توئیت کرد: «آمریکا از دست ترامپ راحت شد».

سایت خبری سازمان آزادیبخش فلسطین به نقل از عضو کمیتۀ اجرائی این سازمان آقای تیسیر خالد نوشت که نتایج انتخابات آمریکا «آغاز پایان یک دورۀ تاریک است که ترامب تلاش کرد آن را بر منطقه تحمیل کند».

نویسنده و تحلیلگر سیاسی مصطفی ابراهیم می گوید که ترامپ «بدترین رئیس جمهور آمریکا برای فلسطینیان بود زیرا اقدامات ظالمانه ای را در حق مسألۀ فلسطین بویژه در کادر طرح معاملۀ قرن اتخاذ کرد». ولی وی افزود: «جو بایدن با ترامپ یا دولتهای سابق آمریکا در حمایتش از اسرائیل فرقی ندارد، ولی شاید روش و شیوه ای که او به کار خواهد بست فرق داشته باشد».

ابراهیم پیش بینی کرد که «دولت خودگردان فلسطین باردیگر هماهنگی امنیتی با اسرائیل را به راه بیندازد و پولهای فلسطین را که اسرائیل ضبط کرده است بازپس بگیرد».

این تحلیلگر فلسطینی همچنین پیش بینی کرد که «دولت جدید آمریکا مدتی صبر کند تا گفتگوها بین اسرائیل و فلسطین باردیگر از سرگرفته شود».

گفتگوها بین فلسطین و اسرائیل در سال ۲۰۱۴ متوقف شد که دلایل متعددی داشت از جمله اینکه اسرائیل به آبادی سازیها ادامه داد و آزادی اسرای قدیمی فلسطینی را متوقف کرد.

این تحلیلگر فلسطینی یادآور شد که «جو بایدن حامی آبادی سازی (ساختن آبادیهای یهودی نشین) و اسرائیلیان است و بعید نیست که تصمیماتی را به سود اسرائیل اتخاذ کند».

وی پیش بینی کرد که کمکهای آمریکا به دولت خودگردان فلسطین و به آژانس امداد و ایجاد کار برای آوارگان فلسطینی (اونروا) که ترامپ آن را قطع کرده بود سر جای خود برگردد.

تحلیلگر سیاسی خالد العمایره نیز گفت که ترامپ “به منزلۀ کابوسی برای آمریکا و جهان بود و خیلیها برای رفتنش اشک نخواهند ریخت».

وی افزود: «ترامپ همچنین برای فلسطینیان سرطان پلیدی بود، بنابراین حتی مردم عادی نیز از باخت او خوشحال هستند».

در زمینۀ سیاسی، العمایره گفت: «ما معجزاتی از جو بایدن انتظار نداریم، ولی فلسطینیان مانند کسی هستند که برای اینکه غرق نشود به هر خس و خاشاکی چنگ می زند».

این تحلیلگر سیاسی پیش بینی کرد که بایدن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن را که ترامپ بسته است دوباره باز کند و کمکها به دولت فلسطین و آژانس اونروا را که ترامپ متوقف کرده بود دوباره راه بیندازد.

العمایره نوشت: احتمال بیشتر می رود که گفتگوها بین فلسطین و اسرائیل زیر نظر آمریکا بار دیگر از سرگرفته شود ولی این گفتگوها همچنان در یک سیکل بسته باقی خواهند ماند و چهار سال بایدن بدون هیچ پیشرفتی در این زمینه پایان خواهد یافت».

وی گفت که بایدن سیاست رئیس جمهور اسبق آمریکا بارک اوباما را که وی معاون او بود در پیش خواهد گرفت یعنی به حمایت از آبادی سازی و حمایت مالی از اسرائیل ادامه خواهد داد.

از لحاظ داخلی نیز این تحلیلگر فلسطینی توقف یا تعلیق گفتگوی ملی (بین ساف و حماس) در مقابل ازسرگیری کمکهای آمریکا را بعید ندانست. وی افزود: «اگر این امر روی بدهد یک فاجعۀ سیاسی خواهد بود، زیرا در این صورت رهبری فلسطین ثابت می کند که از گذشته درس نگرفته است».

در ۳ سپتامبر گذشته رهبران گروههای فلسطینی طی اجلاسی توافق کردند که به جدایی ها پایان داده و انتخابات برگزار کنند و در مقابل معاملۀ قرن ترامپ و سریال عادی سازی روابط عربها با اسرائیل بایستند؛ گفتگوها ادامه یافت ولی هیچگونه اقدامی عملی در رابطه با موضوعات یادشده اعلام نشد.

العمایره بعید دانست که نتانیاهو از طرح منضم کردن (۳۰ در صد از خاک ساحل غربی اشغالی به خاک اسرائیل) منصرف شود.

وی گفت: «نتانیاهو طرح منضم کردن را متوقف نخواهد کرد، زیرا بقای دولت او و موفقیتش در هر گونه انتخابات آینده در گروی ادامۀ این طرح است، زیرا او می کوشد رضایت راستهای افراطی را به دست بیاورد».

دبیر کل جنبش اقدام ملی، مصطفی البرغوثی نیز خواستار حساب نکردن روی دولت جدید آمریکا شد و گفت: «فلسطینیان نباید روی جریانات آمریکا حساب باز کنند، بلکه آنها باید روی آنچه در فلسطین جریان دارد حساب کنند و ما باید به خودمان متکی باشیم».

وی افزود: «ما باید وحدت ملی خودمان را تقویت کنیم و یک استراتژی ملی جایگزین استراتژی شکست خورده از جمله توافق اسلو در پیش بگیریم». وی خواستار خودداری از «حساب کردن روی گفتگوها و دولت آمریکا با هر رئیس جمهوری به عنوان ناظر گفتگوها» شد و گفت: «زیرا دولت آمریکا به علت جانبداریش از اسرائیل نمی تواند بی طرف باشد».

بایدن قبلا در اظهاراتی گفته بود که او در صورت پیروزی، کمکها به فلسطینیان را بازخواهد گرداند و برای تحکیم اصل «راه حل مبتنی بر تشکیل دو کشور» تلاش خواهد کرد.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»