گزارشی از بازتاب تنش‌های بین عربستان و ترکیه در رسانه های عربی زبان

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

عربستان و ترکیه: آیا ریاض جنگ اقتصادی علیه آنکارا اعلام کرده؟

 

ترجمه ها از رسانه های عربی زبان: علی حسین نژاد

بی بی سی عربی – اکتبر و نوامبر ۲۰۲۰: مطبوعات عربی، فراخوان رئیس اتاقهای بازرگانی عربستان سعودی عجلان العجلان به تحریم تولیدات ترکیه را در میان گزارشهایی از بازرگانان مبنی بر اینکه اختلافات بین آنکارا و ریاض جلوی تبادل کالا بین دو این قدرت بزرگ منطقه ای را گرفته است، مورد بحث قرار داده اند.

ترکیه و عربستان سالها است که دچار تنشها و اختلافاتی در زمینۀ سیاست خارجی شان هستند. این تنشها به دنبال کشته شدن روزنامه نگار سعودی جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸ افزایش یافت.

روزنامۀ عربی «رأی الیوم» چاپ لندن در سرمقاله اش نوشت: «مقامات سعودی یک جنگ اقتصادی را علیه ترکیه همزمان با دومین سالگرد قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی اعلام کرده اند که نمونه اش فراخوان آقای عجلان العجلان، رئیس اتاقهای بازرگانی عربستان سعودی به تحریم همه جانبۀ کالاها  و تولیدات ترکیه در همۀ سطوح از واردات گرفته تا سرمایه گذاری و تا جهانگردی می باشد».

این روزنامه افزود: «جنگ بازرگانی عربستان علیه ترکیه و کالاهایش از طریق رسمی صورت نگرفته تا سازمان بازرگانی جهانی نتواند موانعی سر راه آن ایجاد کند؛ از این رو گفته می شود که این کار با اشارۀ آقای العجلان رئیس اتاقهای بازرگانی عربستان صورت گرفته که از بازرگانان عضو این اتاقها خواسته کالاهای ترکیه را وارد نکنند».

این روزنامه می نویسد: «این اقدام عربستان سعودی تأثیراتی منفی روی اقتصاد ترکیه که اکنون با مشکلات فراوانی روبرو است خواهد گذاشت؛ بویژه اگر توجه کنیم که حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور سالانه به ۵ میلیارد دلار رسیده بود… خیلیها پیش بینی می کنند که جنگ تبلیغاتی بین عربستان و ترکیه در ماههای آینده شدیدتر خواهد شد بویژه که عربستان سعودی در حال نزدیک شدن به دولت سوریه است و اخیرا به کالاها و کامیونهای سوری اجازه داده که بدون تأخیر وارد گذرگاههای عربستان بشوند».

روزنامۀ «العرب» چاپ لندن نیز نوشته که: «علیرغم درخواستهای پیاپی به تحریم تولیدات و جهانگردی ترکیه طی سالهای اخیر، ولی عربستان سعودی هیچگونه اقدامی برای تحریم اقتصادی یا تجاری اعلام شده ای علیه ترکیه اتخاذ نکرده بود زیرا نمی خواست در تعهداتش خلل وارده کرده و به قراردادهای امضا شده بین دو کشور در این زمینه احترام نگذارد».

این روزنامه افزوده: «ولی عربستان در مقابل، به تشویق کارهای بازرگانی و جهانگردی با ترکیه نپرداخت و تلاش نکرد که موانع اداری را از جلوی پای ترکیه بردارد و این امر موجب خسارتهایی مالی به ترکیه شد زیرا ترکیه از صدور تولیداتش به عربستان سعودی و از سیل مسافران توریستی عربستان به ترکیه بسیار سود می جست».

«العرب» ادامه می دهد: «فراخوانهای تحریم تنها به جهانگردی خلاصه نمی شود، بلکه مواد مصرفی را نیز دربرمی گیرد چرا که پیش بینی می شود که مشتریان سعودی سراغ خرید املاک در ترکیه نیز نروند… سیاستهای اردوغان ترکیه را وارد مشکلاتی با متحدین غربی بزرگ خود یعنی اروپا و آمریکا کرده و پیش از این آمریکا تحریمهایی اقتصادی را علیه ترکیه اعمال کرده بود. اکنون افت ارزش لیر ترکیه در صدر جدول افت وضعیت اقتصادی و مالی ترکیه قرار دارد».

حمود ابوطالب در روزنامۀ دولتی «عکاظ» چاپ عربستان سعودی می نویسد: «باید یک اقدام دیگری در سطح اقتصادی و مردمی و فرهنگی علیه رویکردهای اردوغان اتخاذ شود تا بفهمد و مطمئن شود که بازی خطرناکش به آن راحتی هم نیست که فکر می کند و ملتهایی هستند که به میهن خودشان علاقۀ قوی دارند و می توانند در صورت لزوم به وظیفۀ ملی شان عمل کنند».

این روزنامه نگار عربستانی در مقاله اش می افزاید: «اکنون وقت آن رسیده که در روند رابطه بین خودمان و ترکیۀ اردوغان تجدید نظر کنیم تا این دروغگو بفهمد کشورهایی که او به آنها توهین کرده قدرت آن را دارند که جلوی او را بگیرند و او را به برخورد درست و احترام شایسته به آنها به عنوان کشورهایی کهن و اصیل که ریشه در اعماق تاریخ دارند، وادار سازند، کشورهایی که آن قدر نیرومند و اثر گذار هستند که او را به سرجای خودش در همان ترکیه بنشانند».

اما خبرگزاری ترکیه به نقل از روزنامه نگار ترک ایوب ساغ جان نوشت: «رهنمودهای جدید مقامات عربستان سعودی به بازرگانان و واردکنندگان و شرکتهای حمل و نقل کالا نشان می دهد که جلوگیری از واردات ترکیه به عربستان به زودی کاملتر خواهد شد… این تصمیم بیشتر به زیان خود سعودیها و بویژه بازرگانان آنها می باشد تا به زیان ترکیه؛ زیرا سعودیها بسیاری از نیازهای روزانه شان را از ترکیه و با قیمتهایی بسیار پایین تر از کشورهای دیگر وارد می کنند».

خبرگزاری رسمی ترکیه در مقالۀ این روزنامه نگار ترک می افزاید: «بله درست است که سعودیها آنچه را که از ترکیه وارد می کنند می توانند از کشورهایی دیگر هم وارد کنند ولی با کیفیتی پایین تر و قیمتهایی بالاتر، و در نتیجه محمد بن سلمان باردیگر به مردم عربستان سعودی زیان وارد می کند… قیمتها در عربستان سعودی برای مصرف کنندۀ عادی در نتیجۀ این تصمیم افزایش خواهند یافت و این یعنی که محمد بن سلمان بر ضد مردم عربستان عمل می کند و نه بر ضد ترکیه».

وزیر خارجۀ ترکیه مولود چاوش اوغلو در گفتگویی با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: «چنین تحریمی در صورت تصویب آن برخلاف قوانین سازمان تجارت جهانی و قوانین بازرگانی بین المللی است».

وی افزود که کشورش: «برای حل اختلاف در سطح دو جانبه تلاش می کند». وی ادامه داد: «ترکیه در صورت دست نیافتن به توافق و اعمال تحریم ناچار خواهد شد که اقداماتی را اتخاذ کند».

روزنامۀ انگلیسی زبان ترکیه «نیو ترک پست» روز شنبه ۲۱  نوامبر جاری نوشت: «پادشاه عربستان سعودی سلمان بن عبد العزیز عصر روز جمعه تلفنی با رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان صحبت کرد… ملک سلمان با اردوغان روند تلاشهای انجام شده در چارچوب جلسات کنفرانس سران بیست کشور را که عربستان شنبه و یکشنبه میزبان آن خواهد بود مورد گفتگو قرار داد…».

مطبوعات عربستان سعودی نیز این تماس تلفنی را که به دنبال قهر و قطع رابطۀ طولانی بین دو کشور صورت گرفته مورد توجه قرار داده و نوشتند که در این تماس، روابط دو جانبه بین دو کشور و تحکیم این روابط در مرحلۀ آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

تلویزیون الجزیره قطر نیز روز شنبه ۲۱ نوامبر گفت: «پادشاه عربستان سعودی سلمان بن عبد العزیز و رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان دیروز جمعه توافق کردند که کانالهای گفتگو را برای حل اختلافات و بهبود بخشیدن به روابط بین دو کشور باز بگذارند… این توافق طی یک گفتگوی تلفنی میان دو رهبر قبل از آغاز جلسۀ سران گروه ۲۰ که امروز و فردا برگزار می شود صورت گرفت… خبرگزاری رسمی عربستان سعودی دیروز جمعه گفته بود که ملک سلمان برای هماهنگ کردن تلاشها در چارچوب نشست انترنتی (مجازی) سران گروه ۲۰ که ریاض میزبانی آن را برعهده دارد و هدفش اجرای اقدامات احتیاطی ویژه برای جنگ با اپیدمی ویروس کرونا می باشد، با اردوغان تماس گرفته است… لازم به یادآوری است که عربستان و ترکیه دو عضو گروه اقتصادی هستند که ۲۰ کشور اقتصادی بزرگ جهان را دربرمی گیرد. پادشاه عربستان سعودی دو هفته پیش دستور داده بود که کمکهایی بشردوستانه فوری به ترکیه برای خسارت دیدگان زلزلۀ آخر ماه گذشته در شهر ازمیر واقع در غرب ترکیه ارسال شود… این گفتگو بین ملک سلمان و اردوغان در حالی صورت می گیرد که روابط آنکارا و ریاض سالها است که متشنج می باشد و علت آن چندین موضوع مربوط به سیاست خارجی است به علاوۀ قتل روزنامه نگار سعودی جمال خاشقچی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول…». 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»