نزدیک شدن کشورهای عربی به اسرائیل، برای مقابله با نفوذ سیاسی ایران در منطقه؛ مصاحبه با دکتر امین سوفیامهر

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مصاحبه خانم ترانه آبروش، عضو کارگروه زنان و برابری جنسیتی شورای مدیریت گذار با دکتر امین سوفیامهر، پژوهشگر فلسفه سیاسی

دکتر امین سوفیامهر در مورد عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل می گوید:

عادی‌سازی روابط کشورهای عرب‌زبان با اسراییل نشان‌دهنده معلول توازن قوا است؛ به این معنا که بسیاری از کشورهای عربی و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس از دست رهبران فلسطین خسته شده‌اند و اعتقاد دارند این رهبران فلسطین لایق نیستند و حتی فاسدند و کشورهای عربی نباید منافع مردم فلسطین را قربانی این رهبران ناکارآمد و فاسد بکنند.

مسئله دوم خطر ترکیه است. ترکیه در کشور لیبی و کشور آذربایجان دخالت‌های فراوانی دارد و خیالاتی نظیر برپایی دوباره امپراطوری عثمانی در سر می‌پرواند؛ از طرف دیگر کشور ترکیه با یونان نیز مشکلات مرزی دارد. ترکیه‌ی اردوغان به عنوان یک قدرت تهاجمی خود را معرفی می‌کند و این برای اعراب خطرناک است چون کشورهای عرب حاصل فروپاشی همان کشور عثمانی هستند.

مسئله سوم خطر جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی هم قدرت تهاجمی دارد. رهبران جمهوری اسلامی همیشه با افتخار گفته‌اند ۵ پایتخت کشور عربی دست مقامات جمهوری اسلامی است و این شعار «آزادی قدس از کربلا می‌گذرد» هنوز از ذهن کشورهای عربی پاک نشده و از این رو ایران را تهدیدی برای منافع خود می‌دانند. از طرفی اعراب معتقدند توافق برجام در دوران ریاست‌جمهوری اوباما باعث شد که نفوذ منطقه‌ای ایران بیشتر شود و اوباما به این نگرانی منطقه‌ای کشورهای عربی اعتنایی نکرده است. از طرف دیگر با قدرت پیدا کردن ایران در زمینه مسائل هسته‌ای و دستیابی ایران به بمب هسته‌ای، بیم آن می‌رود که هر آن درگیری بین اسراییل و ایران رخ دهد.

مجموعه این عوامل باعث شده که کشورهای عربی خود را به اسراییل نزدیک کنند تا حتی در صورت توافق ایران با رییس‌جمهور آتی آمریکا بتوانند جبهه‌ای قوی در مقابله با نفوذ سیاسی ایران در منطقه به وجود بیاورند.

ویدیوی کامل این مصاحبه را در اینجا ملاحظه کنید:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»