مهران براتی: محسن فخری‌زاده از نظر امریکایی ها «پدر بمب اتمی» جمهوری اسلامی بود

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

مهران براتی، کارشناس روابط بین‌الملل در ارتباط با خبر ترور محسن فخری‌زاده می‌گوید: فخری‌زاده مهمترین شخص در برنامه اتمی ایران بود و او را با رابرت اوپنهایمر، «پدر بمب اتمی» مقایسه می‌کنند. براتی افزود، آمریکایی‌ها او را صندوقچه اسرار نظامی و اتمی ایران می‌دانند.

دکتر مهران براتی در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت:

محسن فخری‌زاده فقط یک دانشمند هسته ای نبود او مهمترین شخص در برنامه اتمی ایران بود. (بخاطر همین) آژانس بین المللی اتمی چندین با اعلام کرده است اگر ما با محسن فخری‌زاده صحبت نکنیم، نخواهیم توانست به ابعاد و واقعیت های برنامه اتمی جمهوری اسلامی واقف شویم.

آقای براتی در ادامه افزود: البته این جور حوادث در برنامه آقای بایدن نیست. سفرهایی که وزیر خارجه امریکا به منطقه خاورمیانه کرد و دیدار آقای نتانیاهو و موساد با عربستان، همه نشان از این دارد که ترامپ در نظر دارد تا قبل از ۱۴ ژانویه که ریاست جمهوری آقای بایدن رسمیت پیدا کند، جنین حرکاتی را که قبلا برنامه ریزی کرده بودند به مرحله اجرا درآورند تا شرایط بازگشت را به برجام را برای بایدن سخت تر کنند.

ایشان در انتهای مصاحبه خود گفت:‌ به گمان من جمهوری اسلامی نمی خواهد یک عکس‌العمل سخت نشان دهد چون عواقب آن را می داند؛ و فکر می کنم یک تئوری در این رابطه پیدا کنند تا این ترور (مستقیما) مربوط به اسرائیل و امریکا نشود.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram