صبر استراتژیک رژیم همراه با تلاش مخفیانه برای دست یابی به بمب اتم، حمید آقایی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

رژیم جمهوری اسلامی همانند گذشته چندین سیاست راهبردی را همزمان و در کنار هم دنبال کرده است و ترور محسن فخری زاده تغییری در این سیاست های چند جانبه ایجاد نخواهد کرد. حکومت اسلامی در پوشش «صبر استراتژیک» بسرعت در حال غنی سازی اورانیوم تا حد دست یابی به اولین سلاح هسته ایست.

حمید آقایی

فصل مشترک واکنش مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با حادثه ترور محسن فخری زاده توسط یک تیم ۱۲ نفره، علیرغم وعده انتقام از عوامل ترور، عمدتا پیشه کردن صبر و الغای این پندار بود که اینگونه اقدامات از آخرین تلاش های اسرائیل و دولت ترامپ برای کشاندن جمهوری اسلامی به جنگ و برهم زدن میز مذاکرات احتمالی با دولت جو بایدن است و ما نباید به این ورطه کشانده شویم.

اما این سوال مطرح است که با جود عزم جدی دولت اسرائیل بر نابودی ساختارهای هسته ای رژیم و همچنین، تغییر شرایط جهانی و حساسیت دول اروپایی عضو برجام و امریکا نسبت به برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، که پس از گزارش اخیر سازمان انرژی اتمی شدت نیز یافته است، و نیز حساسیت این دول نسبت به برنامه های موشکی و حضور سپاه پاسداران در منطقه، و همچنین این احتمال بسیار قوی که مذاکرات آینده در چارچوب برجام پیشین نخواهد ماند، آیا جمهوری اسلامی همه تخم مرغ های خود در سبد برجام می گذارد و به امید مذاکرات بعدی دست روی دست به انتظار می نشیند؟

نظرات ارائه شده توسط کارشناسان امور امنیتی و بین المللی حاکمیت اسلامی، خلاف این برنامه یک جانبه و تک محوری جمهوری اسلامی را نشان می‌دهند. البته نظراتی که قطعا فقط به فکر این کارشناسان نرسیده است و غیر ممکن است که رهبری جمهوری اسلامی که سیاست راهبردی خود را گرایش و فرمان بسوی شرق انتخاب کرده است و می خواهد بعنوان یک قدرت نظامی منطقه ای و جهانی در کنار روسیه و چین ظاهر شود، به این نظرات توجه نداشته باشد.

مازیار آقازاده، کارشناس ارشد امور بین الملل در یادداشتی تحت عنوان «وقتی صبر استراتژیک، چشم اسفندیار امنیت ملی ایران شده است» که در نشریه اینترنتی عصر ایران منتشر شده است می نویسد:‌  «به گمان راقم این سطور بهترین اقدام برای ایران در شرایط کنونی به هم زدن محاسبات دشمن از ناحیه‌ای است که انتظار آن را ندارد و یا کمتر محتمل می‌داند.

وقتی دشمن انتظار دارد ما در لاک باشیم و یا اگر بیرون آمدیم به نقطه‌ای که او می‌خواهد برویم (جنگ)؛ گزینه منطقی برای ما بیرون آمدن از لاک اما عزیمت به نقطه‌ای است که هزینه به دشمن تحمیل کند و دشمن در محاسبات خود روی آن حساب نکرده و یا کمتر احتمال داده باشد.»

وی در انتهای یادداشت خود اینگونه نتیجه گیری می کند و رهنمود می دهد: «پاسخی درخور، سریع و شوک‌آور به دشمن از ناحیه‌ای که انتظار آن را نداشته است و به هم ریختن محاسبه او در این شرایط در راستای تامین منافع و امنیت ملی کشور خواهد بود؛ بدون شک مسئولان امور گزینه‌های متنوعی برای چنین اقدامی در دست دارند؛ از جمله در تعهدات هسته‌ای کشور حوزه‌های وسیعی هست که تعلیق همه‌جانبه آنها گام نخست خوبی خواهد بود.»‌

احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کارشناس مسائل بین الملل و پژوهشگر حوزه امنیت در یادداشتی که در سایت دیپلماسی ایرانی منتشر شد می نویسد: «نکته مهم دیگر یافتن راه حلی برای پایان دادن به این شرایط است. با تداوم این دست ترورها طی سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران یک بار برای همیشه باید به سلاح هسته‌ای و اتمی دست پیدا کند تا جهان تکلیفش را بداند. شاید در سال‌های ابتدایی، مشکلاتی برای کشور به وجود بیاید، اما در ادامه قطعاً نظام بین‌الملل آن را به عنوان یک واقعیت انکار ناپذیر خواهد پذیرفت، کما اینکه در خصوص هند، پاکستان، اسرائیل و دیگر کشورها این مسئله روی داد. »

همانطور که در فوق به آن اشاره شد، این پیشنهادات صرفا کارشناسانه نیست و دست یابی هر چه سریعتر به بمب هسته ای، تا به گفته مسئولین رژیم، دشمن جرات خرابکاری در داخل کشور را بخود ندهد، همواره بر روی میز سران و شورای امنیت ملی بوده است. نکته قابل توجه این است که یک کارشناس دیگر معضل «صبر استراتژیک» و واکنش محافظه کارانه خامنه ای و روحانی در برابر ترور محسن فخری زاده از یک سو، و شعارهای تند برخی از عناصر اصلی رژیم مبنی بر انتقام گیری از سوی دیگر را حل می کند.

حسن رجایی، کارشناس بین الملل در یادداشتی تحت عنوان «یک راه سوم بین دو راهی انتقام»  که توسط سایت خبری تحلیلی الف منتشر شد، می نویسد: «در مسیر انتقام، یک نکته بسیار مهم وجود دارد: هرقدر پاسخ های امنیتی و نظامی در صورت لزوم می تواند بی سر و صدا و با صبر و حوصله باشد به گونه ای که دشمن درد شدیدی را متحمل شده ولی نتواند دم برآورد، پاسخ های سیاسی و تبلیغاتی باید پر سر و صدا و در کوتاهترین زمان باشد. اگر می خواهیم این راه سوم را انتخاب کنیم یا حتی اگر می خواهیم ضربه نظامی متوازنی بزنیم، هر دو یک زمان طلایی دارند که بعد از آن هر اقدامی کم اثر است. مباد که زمان از دست برود.»‌

به عبارت دیگر مسئولیت پاسخ های سیاسی تند و شعارهای به اصطلاح انقلابی را معمولا روزنامه کیهان و برخی عناصر جنجالی و تندرو اصولگرا بعهده دارند. کیهان خامنه ای در واکنش به ترور محسن فخری زاده در یادداشت روز خود می نویسد: «ما در مواجهه با اسرائیل چند نوبت اعلام کرده‌ایم اگر اسرائیل دست از پا خطا کند حیفا را می‌زنیم. الان با فرض اثبات نقش رژیم صهیونیستی در این شهادت عظیم، می‌توانیم این تهدید را عملیاتی کنیم اما نه به این معنا که به عملیاتی در‌اندازه اقدام موشکی که علیه پایگاه نظامی عین‌الاسد داشتیم، بسنده کنیم و نه با ملاحظات آن عملیات، بلکه به این معنا که به طور واقعی شهر مهم بندری حیفا را آنچنان مورد حمله قرار دهیم که علاوه بر انهدام تاسیسات با تلفات سنگین انسانی نیز توأم باشد تا بازدارندگی ما به «نقطه اطمینان» برسد.
اقدام واکنشی ایران اگر هوشمند و دقیق اجرا شود، قطعاً به بازدارندگی می‌رسد چرا که آمریکا و رژیم اسرائیل و عوامل آن به هیچ وجه آمادگی شرکت در یک جنگ و مواجهه نظامی را ندارند و این به معنای واقعی کلمه بر پرونده جنگ و ترور در منطقه ما نقطه پایان می‌گذارد.»

کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس جمهوری اسلامی در جریان بررسی دو فوریت طرح اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها بعنوان مخالف این طرح می گوید: آنچه که می‌تواند به طرح «اقدام راهبری برای لغو تحریم‌ها» محتوا ببخشد،‌ خروج از ان‌.پی.‌تی است، در غیر اینصورت طرح کنونی دستاوردی نخواهد داشت.»

همانطور که احد بخشایشی اردستانی در یادداشت خود در سایت دیپلماسی ایرانی می نویسد:‌ « اگر ما سال‌ها پیش به این مهم (بمب اتم) دست پیدا می‌کردیم شاهد ترور دکتر فخری زاده نمی‌بودیم.» وی در یادداشت خود حتی به فتوای خامنه ای که «تولید سلاح های کشتار جمعی حرام است» نیز اشاره می کند اما تلویحا پیشنهاد می کند که این فتوا را باید کنار گذاشت زیرا اسرائیل حتی اجازه نمی دهد که ما به تحقیقات و پیشرفت های صلح آمیز هسته ای ادامه دهیم.

در حقیقت رژیم جمهوری اسلامی همانند گذشته چندین سیاست راهبردی را همزمان و در کنار هم دنبال کرده است و ترور محسن فخری زاده تغییری در این سیاست های چند جانبه ایجاد نخواهد کرد. حکومت اسلامی در پوشش «صبر استراتژیک» بسرعت در حال غنی سازی اورانیوم تا حد دست یابی به اولین سلاح هسته ایست. اما همزمان برای کاهش فشار تحریمها راه مذاکره و گفتگو را باز می گذارد و البته از این بابت که این مذاکرات دیر آغاز شوند و طولانی مدت باشند نگرانی جدی ای نیز ندارد، زیرا راه های دور زدن تحریم ها را بخوبی آموخته است.

در عین حال اما از یک سو برای راضی نگاه داشتن نیروهای خود در داخل نظام و از سوی دیگر انحراف افکار بین المللی از احتمال واکنش جدی نظامی از سوی حکومت نسبت قتل نفر شماره یک برنامه های هسته ای رژیم، دستگاه پروپاگاندای و تبلیغاتی خود را با استفاده از صداوسیمای جمهوری اسلامی و کیهان به راه انداخته است، که در این سالها تنها به تبلیغ شعارها و وعده های پوچ و توخالی مشغول بوده اند.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram