دستگیری سران شبه نظامیان “سرایا الخراسانی” خامنه ای در عراق و انحلال آن از نگاه مطبوعات عربی، علی حسین نژاد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

الیاسری دبیرکل سرایا الخراسانی: «ما دستورات را از دولت ایران نمی گیریم بلکه از خامنه ای به عنوان ولی فقیه می گیریم زیرا مرجع تقلید ما نه سید علی سیستانی بلکه سید علی خامنه ای می باشد».

 

تدوین و ترجمه از: علی حسین نژاد

علی الیاسری دبیر کل “سرایا الخراسانی”وابسته به الحشد الشعبی عراق: برای ما عراق و ایران و هیچ کشوری وجود ندارد… کشور ما اسلام در هر جای جهان است… اسلام وطن را به رسمیت نمی شناسد… ما پول و دستوراتمان را مستقیما از امام و مرجعمان خامنه ای می گیریم!

روزنامه لبناني العربي 21 روز ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ گزارشی با عنوان «پشت پردۀ دستگیری سران “سرایا الخراسانی” در عراق چیست؟» منتشر کرده که خلاصه ای از آن را در زیر می اوریم:

نیروهای عراقی اقدام به دستگیری فرماندهان یکی از نیروهای وابسته به ایران معروف به “سرایا الخراسانی” (گروهانهای خراسانی) از گروههای زیر مجموعه الحشد الشعبی عراق کردند که پرسشهای زیادی را در مورد علل دستگیری این سران که رابطهّ محکمی با فرمانده سابق سپاه قدس ایران قاسم سلیمانی داشتند برانگیخته است.

رسانه های عراقی نوشتند که دستگیری دبیر کل سرایا الخراسانی به نام علی الیاسری همراه با 30 نفر دیگر از عناصر بالای این گروه توسط نیروهای عراقی یک روز بعد از دستگیری علی حامد الجزائری معاون سابق دبیر کل سرایا انجام شده است.

در این رابطه کارشناس امنیت و استراتژی عراقی فاضل ابورغیف به “العربی 21” گفت که پیش بینی می شود موج دستگیریها بدون خط قرمزی علیه هر شخصیتی در الحشد الشعبی ادامه پیدا کند. وی تأکید کرد که “مدتی پیش شخصی از الحشد الشعبی دستگیر شده و تحویل دستگاه قضائیه شد که با ثبوت ارتکاب جنایتی توسط او محکوم به اعدام شد».

ابو رغیف گفت که دستگیری فرماندهان سرایا الخراسانی دو علت دارد یکی اینکه بدون موافقت قبلی فرماندهی عملیات مشترک و سازمان الحشد الشعبی اقدام به تحرکاتی توسط یکانهایی نظامی می کرد و دومی که علت اصلی است گشودن مقرهایی برای خود بدون موافقت رسمی می باشد.

وی افزود که اتهام شرکت این گروه در سرکوب و کشتار تظاهر کنندگان اکتبر ۲۰۱۹ عراق علت این دستگیریها نبوده است.

تحلیلگر سیاسی عراقی فلاح المشعل نیز گفت که “روزهای گذشته عراق شاهد جنایتهای بسیاری بود از جمله ترور نویسندۀ عراقی هشام  الهاشمی و نیز سرکوب تظاهر کنندگان معترض در شهرهای مختلف عراق».

المشعل افزود: «دستگاه قضائی هنوز بیانیه روشنی در مورد اتهامات منتسب به دستگیرشدگان صادر نکرده، ولی امور در این راستا جریان دارد و نخست وزیر عراق و برخی مشاورینش نیز پیش از این اتهاماتی را متوجه برخی طرفهای وابسته به الحشد الشعبی کرده بودند».

وی ادامه داد: «دستگاه قضائیۀ عراق در برخی پرونده ها بویژه پرونده های مربوط به حقوق بشر در صورت دستور به دستگیری هر کس که باشد دولت باید آن را اجرا کند، زیرا موضوع جان صدها و هزاران جوان عراق جای بحث و جدل و چانه زنی ندارد».

المشعل خاطر نشان ساخت که «صدها جنایت علیه یک طرف سوم انجام شده، ولی زمان آنچه را که پنهان بوده آشکار خواهد کرد، و امروز بسیاری از واقعیتها در رابطه با برخی جزئیات جنایات صورت گرفته در گذشته روشن شده است».

در مورد دستگیری حامد الجزائری بعد از گذشت حدود دو ماه از اخراج او از ستاد فرماندهی الحشد الشعبی، المشعل ابراز عقیده کرد که: «موضوع اخراج از این امر یعنی دستگیری جدا نیست، زیرا خلافکارهای بسیاری با انگیزه های شخصی یا انتقامی زیر لوای الحشد الشعبی صورت گرفته، ولی نتیجه این شده [با این دستگیریها و مسئول دانستن فقط یک گروه نشان داده شود] که الحشد مسؤول این جنایتها نیست».

این تحلیلگر سیاسی عراقی (فلاح المشعل) در پایان سخنانش گفت: «اقدامات برکناری و اخراج یا عزل شامل بسیاری از شخصیتهای متهم خواهد بود» که اشارۀ او به اخراج آنها از ستاد فرماندهی الحشد الشعبی برای فراهم کردن زمینۀ دستگیری آنها می باشد.

در مورد تاریخچه بنیانگذاری «سرایا الخراسانی» باید گفت که این گروه به وسیلۀ سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران و به دستور خامنه ای به دنبال آغاز جنگهای سوریه و برای جنگ علیه داعش و با تلاش اجرائی پیگیرانۀ حمید تقوی از فرماندهان سپاه تأسیس شد و این گروه برای شرکت در جنگ سوریه به آنجا منتقل گردید. حمید تقوی بعدا در شهر تکریت عراق در جنگ با داعش کشته شد (از گزارش خبرگزاری رویتر روز ۲۵ فوریه ۲۰۱۵).

بعد از تصرف شهرهای موصل و تکریت توسط داعش گروه سرایا باردیگر به عراق بازگشت و در آن موقع حمید تقوی به عنوان یکی از بنیانگذاران این گروه فرماندهی آن را برعهده گرفت.

این گروه، بازوی مسلح حزب الطلیعة الاسلامیة (پیشگام اسلامی) است که هدف اعلام شده اش «دفاع از مقدسات و مقامات در سوریه» می باشد. این گروه آن موقع در سوریه به طور کامل با یکانهای سپاه پاسداران ادغام شده بود.

دبیر کل سرایا الخراسانی علی الیاسری در گفتگویی با تلویزیون «بلادی» عراق در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که سرایا پیرو ولایت امام فقیه در ایران می باشد نه پیرو رژیم عراق. وی افزود که آنها پیروان وفادار خامنه ای هستند زیرا او تمام نیازهای آنها به حمایت و پشتیبانی را تأمین می کند.

در مورد عقاید و تعلق فکری و عقیدتی این گروه نیز روزنامه فلسطینی «القدس العربي» چاپ لندن در تاریخ ۱۵ آوریل ۲۰۱۵ گزارشی را از بغداد منتشر کرده بود که نکات مهم آن به شرح زیر می باشد: شبه نظامیان عراقی سرایا الخراسانی باردیگر وفاداری خود به رهبر عالی ایران علی خامنه ای و پیروی از دستورات او را اعلام کرده و تأکید نمود که اسلام وطن را به رسمیت نمی شناسد.

دبیر کل سرایا الخراسانی علی الیاسری در گفتگو با یک کانال تلویزیونی عراقی اعلام کرد که این جنبش تابع ولایت فقیه در ایران می باشد و نه دولت عراق زیرا دولت عراق ولایت فقیه اعلام نکرده است. وی تأکید کرد که امت اسلامی نیاز به یک رهبر واقعی دارد که امت را راهبری کند تا نگذارد به دست استکبار جهانی بیفتد. وی گفت: «ما تابع ولایت خامنه ای هستیم زیرا تمام نیازهای ما را تأمین می کند و ما ایمان داریم که این همان راه به سوی وحدت امت اسلام و پیروزی این امت است که اکنون روشن شده است». وی ادامه داد: «اسلام، عراق یا غیر عراق را به رسمیت نمی شناسد، بلکه هدف، خدمت به اسلام و اهل بیت است و ما آنچه را که اسلام می خواهد اجرا می کنیم». الیاسری یادآور شد: «ما دستورات را از دولت ایران نمی گیریم بلکه از خامنه ای به عنوان ولی فقیه می گیریم زیرا مرجع تقلید ما نه سید علی سیستانی بلکه سید علی خامنه ای می باشد». وی افزود: «ولایت اکنون در دست خامنه ای است که سیاست کشوری در ایران و در جهان اسلام را راهبری می کند، بنابراین اطاعت از او برای ما واجب است؛ ما به سیستانی احترام می گزاریم ولی او ولایت اعلام نمی کند و کشور را رهبری نمی کند هرچند که در سیاست فقط از طریق فتواها و رهنمودهایش دخالت می کند».

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram