درباره بخشنامه عجیب وزارت بهداشت برای افزایش جمعیت، الناز محمدی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

‌ممنوعیت ارائه وسایل پیشگیری از بارداری در مناطق عشایری به منظور افزایش جمعیت اجرا می‌شود.

 

الناز محمدی

وزارت بهداشت در بخشنامه‌ای که اخیرا به مناطق عشایری فرستاده،ارائه هرگونه وسایل پیشگیری از بارداری راممنوع کرده. این خبری است که در گزارشی در شماره جدید ماهنامه اندیشه پویا منتشر شده.

بهورزان و مسئولان مناطق قشلاقی بختیاری‌ها می‌گویند زنان زیادی با مراجعه به خانه‌های بهداشت، درخواست دریافت وسایل پیشگیری دارند اما با وجود تعداد زیاد این وسایل، آن‌ها اجازه‌ی دادنشان را ندارند. این موضوع، موجب فشار روانی زیاد بر این زنان و ناامیدی‌شان شده است.

این زنان در سن پایین ازدواج می‌کنند و با وجود حجم زیاد کار، مجبور به فرزندآوری زیادند و این موضوع موجب بیشترشدن خودکشی و خودسوزی بعضی از آنها شده است. تعدادی از این زنان برای رهایی از کتکهای شوهر و اجبار برای پسرآوری بیشتر، ناچار به بارداری‌اند و خیلی زود چهره و تنشان پیر می‌شود.

تعدادی از آنها به دلیل اجازه ندادن شوهرانشان هنوز در چادر و در مناطق صعب‌العبور زایمان می‌کنند و از نظر بهداشتی شرایط بسیار سختی دارند. در حال حاضر هیچ طرح بهداشتی و آموزشی خاصی در ییلاق و قشلاق ایل بختیاری اجرا نمی‌شود. این زنان بار اصلی زندگی و اقتصاد عشایر را به دوش می‌کشند.

زنان بختیاری دچار سوگ‌های بلندمدتی‌اند که بیشتر اوقات به‌دلیل درگیری‌های طایفه‌ای بین مردان اتفاق می‌افتد. این زنان پس از چهل سالگی باید سر تا پا سیاه بپوشند و تصویر زنان بختیاری با لباس‌های رنگی و شاد، در زندگی روزمره آنها گم شده است.

‌ممنوعیت ارائه وسایل پیشگیری از بارداری در مناطق عشایری به منظور افزایش جمعیت اجرا می‌شود. این در حالی است که زنان عشایری دسترسی چندانی به شهر و داروخانه‌ها ندارند و بار اصلی فرزندآوری و افزایش جمعیت، به رغم نارضایتی تعدادی زیادی‌‌شان، حالا بر دوش آنهاست.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»