گزارشی از اعتراضات کارگران، مزدبگیران و فرودستان در هفته ای که گذشت، مجید ناصری

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

تهیه و تنظیم: مجید ناصری عضو کارگروه کارگران، مزدبگیران و فرودستان شورای مدیریت گذار

 سه‌شنبه ۲۳ دی
 • امروز سه‌شنبه ۲۳ دی ۹۹ جمعی از آموزشیاران نهضت سوادآموزی جهت رسیدگی به مطالبات خود، مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. آنها روز یکشنبه ۲۱ دی نیز مقابل مجلس تجمع داشتند. صدها نفر از این معلمان دو شب گذشته را در خیابان‌ها، پارک‌ها و اماکن عمومی شهر تهران در سرما سپری کرده‌اند.
 • مرگ یک کارگر به دلیل ریزش آوار:‌ یک کارگر در گودبرداری غیراصولی در قم زیر آوار جان باخت. در گودبرداری غیراصولی که عصر روز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۹۹ در خیابان باجک قم رخ داد، یک کارگر هنگام گودبرداری بر اثر ریزش خاک زیر آوار مدفون شد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: این کارگر در حال تخریب دیواره کناری زیرزمین گودبرداری شده بود که به علت گودبرداری غیراصولی و عملیات غیر فنی با ریزش خاک زیر آوار ماند.
 • روز سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹، شماری از کارگران شرکت جهاد نصر کرمانشاه، از شرکت‌های پیمانکار طرح آبرسانی به دشت سیستان، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.
 • کارگران هپکو حداقل دو بار در دی ماه، در اعتراضاتی که آن‌ها را تجمع صنفی آرام نامیده‌اند، خواستار تهاتر بدهی ۱۲۰۰ میلیارد تومانی این مجموعه شدند. این کارگران یکبار در ۱۵ دی و بار دیگر در ۲۱ دی ماه، مقابل درهای مجتمع جمع شدند و درخواست کردند: «هرچه زودتر بدهی‌های هپکو را تهاتر کنید تا قفل‌های تولید باز شود و این مجموعه بتواند به تولید با ظرفیت کامل برسد.»
چهارشنبه ۲٤ دی
 • روز چهارشنبه ٢٤ دی برای دومین روز متوالی، کارگران معدن روی گوجهر راور در استان کرمان به اعتصابشان در اعتراض به سطح پایین حقوق و نداشتن امنیت شغلی ادامه دادند. یکی از کارگران اعتصابی معدن روی گوجهر راور به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: با ٢ فرزند، ٣میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حقوق می‌گیرد. او از مخارج سنگین زندگی و این حقوق کم گله دارد. امنیت شغلی هم که مثل همیشه پازل گمشده زندگی کارگران است. حدود ٢٢٠ کارگر در این معدن مشغول به کار هستند. معدنی که از سال ٨٦ تا ٩٤ در مقاطع زمانی مختلف با تعطیلی مواجه شده و ٥ مدیرعامل عوض کرده است.
 • اصلاح ماده ۵ بیمه کارگران ساختمانی، مخالفی سرسخت به نام وزارت راه و شهرسازی دارد. این وزارتخانه به بهانه‌ی گران شدن بهای ساختمان از صدور مجوز برای بیمه کردن ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی طفره می‌رود. اکبر شوکت عضو کارگری هیات امنای تامین اجتماعی با انتقاد از عملکرد وزارت راه و شهرسازی گفت: کارفرمایان صنعت ساختمان‌سازی با رفتاری ناجوانمردانه از بیمه کردن کارگران ساختمانی طفره می‌روند. کارفرمایان از حمایت‌های یکجانبه وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند و توجهی به حقوق مسلم کارگران نمی‌کنند. وزارت راه و شهرسازی با ادعای این موضوع که بیمه کارگران ساختمانی سبب افزایش قیمت ملک می‌شود، مخالف بیمه کارگران ساختمانی است.
پنجشنبه  ۲۵ دی
 • محکومیت به دلیل دفاع از حقوق کارگران:‌ طی یک ابلاغیه الکترونیکی توسط شعبه ۴ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب کرمانشاه به جوانمیر مرادی ۵ روز مهلت‌ برای حضور و ارائه دفاعیات خود به شعبه مذکور داده شد. مصادیق اتهامات مندرج در پرونده بازجویی که قاضی بر اساس آن اتهامات انتسابی را به جوانمیر مرادی تفهیم نموده است ، دفاع از حقوق کارگران، بیکاران، فعالیت علیه اعدام، شکنجه و زندانی نمودن فعالین کلیه عرصه های اجتماعی و اعتراضی، جمع آوری کمک های غذایی و بهداشتی برای کودکان کار و خیابان و توزیع آنها و انتشار عکس و گزارش از لحظات توزیع کمک ها از طریق کانال تلگرامی انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، خواست به مرخصی فرستادن زندانیان عادی و آزادی زندانیان سیاسی به منظور نجات جانشان از ابتلا به ویروس کرونا، دفاع از حق آزادی بیان تجمع، تشکل و تظاهرات، انجام مصاحبه ها در ارتباط با موضوعات مذکور با شبکه های ماهواره ای خارج کشوری، انتشار پیام ویدیویی خود به مناسبت سالگرد جان باختگان آبان ۹۸، … است.
جمعه  دی ٢٦
 • بیکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر رستورانها در شیراز:‌ از شروع ویروس کرونا، برخی اصناف تعطیل شده و حتی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند. خبر بیکاری بیش از ۲۰ هزار کارگر رستورانها در شیراز، به خوبی این وضعیت دردناک را نشان می‌دهد
 • آرش جوهری به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد:‌ آرش جوهری، فعال کارگری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای جوهری که در تاریخ ۱۵ مهرماه امسال توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد، هم اکنون در بند عمومی زندان اوین بسر می‌برد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود
 • آذربایجان غربی؛ عدم دسترسی ۱۰۸ هزار دانش آموز به آموزش مجازی: مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی اعلام کرد: ” ۱۰۸ هزار نفر از دانش آموزان استان به سامانه شاد دسترسی ندارند که از این تعداد ۳۳ هزار و ۴۰۰ نفر دانش آموزان مناطق عشایری هستند”.
شنبه  دیماه ٢٧
 • بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز پیرامون مسئله واکسن کرونا و آموزش:‌ یکسال از شیوع کرونا در  کشور گذشت، متاسفانه به علت  بی‌تدبیری و تغافل مسئولین، گسترش این ویروس در مراحل اولیه کنترل نشد و امروزه طبق آمار رسمی شاهد آن هستیم که روزانه  حداقل ۵۰ نفر و حداکثر ۵۰۰ نفر از هموطنانمان قربانی این ویروس شده‌اند. انسانهایی که برای برخی فقط آمار و ارقام  هستند ولی برای هر کدام از ما عزیزی، شاگردی یا همکاری بودند که یادآوری فقدانشان رنجِ افزونِ زندگی‌مان شده است. تصمیمات غیرکارشناسی و مقاومت در برابر توصیه‌های بخردانه متخصصان در پیشگیری از برگزاری اجتماعات و رعایت دستورالعملهای جهانی آسیب‌ها را بیشتر کرد.
 • احضار ۲۰ کارگر نیشکر هفت تپه به جلسه بازپرسی در دادسرای شهرستان شوش:‌ امروز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش در استان خوزستان ۲۰ تن از کارگران شاغل در کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را برای حضور در جلسه بازپرسی فراخواند.
 • حاشیه نشینی ۳۰ درصد جمعیت کرمانشاه:‌ فرماندار کرمانشاه گفت: “۳۰ درصد جمعیت شهر کرمانشاه حاشیه‌نشین هستند که نشان می‌دهد معضل حاشیه‌نشینی به شهرها انتقال یافته است. وی افزود: “جهاد دانشگاهی استان از سال ۹۳ برنامه پژوهشی و کاربردی را آغاز کرده و ۳۶ محله دارای مشکل در شهر کرمانشاه شناسایی شد که از این محلات ۱۳ محله دارای مشکلات حادتر هستند”.
 • تجمع اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان در فلکه خوراسگان:‌ روز شنبه ۲۷دی کشاورزان شرق اصفهان برای پیگیری حق‌آبه خود در فلکه خوراسگان دست به تجمع اعتراضی زدند.  به‌دلیل برداشت بی‌رویه آب برای پروژه‌های صنعتی، کشاورزان محروم امکان تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی که منبع تأمین حداقل‌های زندگی‌شان است را ندارند.
 • وضعیت هشدار در صنعت سیمان ۷۷ کارخانه تولیدکننده سیمان به دلیل قطعی برق:‌ عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان : برق اکثر کارخانجات سیمان در کشور به صورت کامل قطع است و در حال حاضر خروجی سیمان وجود ندارد. وزارت نیرو از روز دوشنبه جدول زمان بندی قطعی برق کارخانجات سیمان را اعلام خواهد کرد. زمان رفع کامل قطعی برق کارخانجات سیمان نامعلوم است.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram