هشدار ۹ تشکل مدنی: حکومت مسئول عواقب تاخیر در واکسیناسیون کرونا است

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در ادامه درخواست‌‌های سراسری از حکومت ایران مبنی بر تامین سریع‌تر واکسن کرونا برای شهروندان این کشور، ۹ کانون و انجمن صنفی با مسئول دانستن مقام‌ها در زمینه جان و سلامت مردم خواستار اقدام دولت شده‌اند.

طی روزهای اخیر انجمن‌های صنفی کارگری،‌ معلمان و بازنشستگان نیز به حرکت سراسری برای مطالبه واکسیناسیون کرونا پیوستند و با صدور بیانیه‌هایی «ممنوعیت خرید واکسن انگلیسی و آمریکایی» را که دستور آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی،‌ صادر شده بود مورد انتقاد قرار دادند.
انجمن صنفی معلمان کردستان- مریوان
کانون صنفی معلمان گیلان
اتحاد بازنشستگان
اتحادیه آزاد کارگران ایران،
کانون صنفی فرهنگیان قزوین
کانون صنفی معلمان الیگودرز
انجمن صنفی بازنشستگان کشوری
کانون صنفی معلمان اسلامشهر
شورای بازنشستگان کشوری
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شماری از این تشکل‌ها هستند.

اتحاد بازنشستگان در بخشی از بیانیه‌اش در همین زمینه نوشت: «…مسئولان و دست‌اندرکاران کشور ما تاکنون فقط حرف زده‌اند؛ بدون داشتن کمترین دانش علمی حکم ممنوعیت استفاده از واکسن‌های فایزر و واکسن مشترک انگلیس و سوئد را صادر کرده‌اند.»

کانون صنفی فرهنگیان گیلان نیز ضمن هشدار به حاکمیت خواسته است «جان مردم وجه‌المصالحه نگرش‌های ایدئولوژیک و دعواهای سیاسی مرسوم»‌ واقع نگیرد.

پیش از این در داخل کشور محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی، گفته بود «مردم ما» هم باید مثل بقیه واکسن داشته باشند و مینو محرز، عضو ستاد مقابله با کرونا،‌ نیز اشاره کرد هر واکسنی که تایید شده باید مورد استفاده قرار بگیرد.
علاوه بر این سازمان جهانی بهداشت «سیاسی کردن» موضوع واکسن توسط حکومت ایران را مورد انتقاد قرار داده است.
انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان درباره «عواقب» تاخیر در واکسیناسیون فوری و سراسری کشور هشدار داده و مسئولیت آن را متوجه مسئولان دانسته است.
از سویی نیز کانون صنفی معلمان ایران همزمان با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس از اول بهمن‌ماه،‌ آن را مورد مخالفت قرار داده و «اصرار غیرمنطقی» خوانده‌ است.

رسانه‌های حکومت ایران پس از دستور اخیر علی خامنه‌ای، در گزارش‌هایی واکسن‌های خارجی کرونا را زیر سوال برده‌اند،‌ همزمان دستگاه‌های حوزه بهداشت نیز بر پیشبرد پروژه‌های واکسن تولید داخل تاکید کرده‌اند.

در رسانه‌های اجتماعی شهروندان با داغ کردن هشتگ‌هایی از جمله «واکسن بخرید» تعلل مقام‌های حکومت در تهیه واکسن و تزریق آن را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

منبع: ایران اینترنشنال
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram