افزایش بازداشت و فشارهای امنیتی بر هموطنان کرد، در آستانه مراسم حکومتی ۲۲ بهمن

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

موج جدید بازداشت شهروندان کرد که از اواخر دیماه گذشته شروع شده بود، همچنان ادامه دارد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، «ساعت پنج بامداد سه‌شنبه ۲۳ دی، کاروانی نظامی از نیروهای سازمان اطلاعات سپاه سروآباد با یورش به خانه‌های سه شهروند کُرد در روستای «سلین» از توابع بخش هورامان شهرستان سروآباد اکرم ادوایی، ۳۱ ساله و سیامک ادوایی، ۲۴ ساله را بازداشت کردند. به گفته نزدیکان این دو شهروند در گفت‌وگو با شبکه حقوق بشر کردستان، نیروهای اطلاعات سپاه بدون ارائه حکم بازداشت و با توسل به خشونت فرزندان آنها را بازداشت کرده‌اند.»

روز سه شنبه ۳۰ دیماه نیز سازمان حقوق بشر هه‌نگاو، از ادامه موج بازداشت شهروندان كُرد در شهرهای مختلف کُردستان گزارش داد. به گزارش این سازمان بشری روز سه شنبه ۳۰ دیماه ۱۳۹۹ در شهرهای پیرانشهر، بوکان و کلاترزان دست‌کم ٩ شهروند بازداشت شدند.

در همین رابطه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو جزئیات بیشتری را از موج جدید بازداشت ها گزارش می دهد: «روز سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ (۱۹ ژانویه ۲۰۲۱)، نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر به طور هم‌زمان سه شهروند کُرد را به نام‌های ”رسول لاوازه“ ساکن پیرانشهر و ”کریم خلیفانی“ و ”حسام‌الدین خضری“ اهل روستای ”کانی بداق“ این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. هم‌زمان، نیروهای اطلاعات نقده یک شهروند اهل این شهرستان با هویت ”رحمان دریازی (ابراهیمی) را در روستای پسوی پیرانشهر بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. از سوی دیگر و همان روز، نیروهای اداره اطلاعات بوکان به منزل یک شهروند کُرد با هویت ”قادر ‌رسولپور“  در روستای ”آلی‌کند“هجوم و اقدام به بازداشت وی کرده‌اند. شامگاه همان روز یک شهروند اهل بوکان با هویت ”محمد حاجی‌رسولپور“ در محل کارش بازداشت شده‌ است.»

همچنین در گزارش خبرگزاری کردپا آمده است که یک گروه موسیقی از بانوان تحت فشار و بازجویی قرار گرفته اند:

«روز شنبه بیست و هفتم دی‌ماه، دو عضو گروه موسیقی بانوان “گلاریس” کرمانشاه به نام‌های “نازنین اتابکی و نسترن یزدانی‌پور” پس از احضار به پلیس امنیت کرمانشاه بازداشت و به مدت چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفتند. این دو عضو تک‌خوان گروه موسیقی بانوان “گلاریس” کرمانشاه همان روز پس از اتمام بازجویی با قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی به شیوه موقت آزاد شدند. طی روزهای اخیر نیز، ملیحه مرادی، نسترن یزدانی‌پور، نازنین اتابکی، سمیرا فرحناکی و الهام یزدانی‌پور از اعضای گروه موسیقی بانوان “گلاریس” کرمانشاه چندین بار به پلیس امنیت کرمانشاه احضار و از آنان تعهد کتبی اخذ شده است. پلیس امنیت کرمانشاه از اعضای گروه موسیقی بانوان “گلاریس” کرمانشاه تعهد گرفته که دیگر در کلیپ‌های تبلیغاتی شرکت ننمایند.»‌

در گزارش هرانا نیز آمده است:‌

«روز سه‌شنبه ۳۰ دیماه، یک شهروند اهل شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز سه‌شنبه ۳۰ دی ‌ماه ۱۳۹۹، یک شهروند اهل شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. بر اساس این گزارش هویت این شهروند علی زلفی ساکن شهرک فرهنگیان بوکان عنوان شده است. تا لحظه انتشار این خبر، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی در دست نیست.» 

جمهوری اسلامی با نزدیک شدن به مراسم حکومتی ۲۲ بهمن سعی می کند با افزایش فشارهای امنیتی بر هموطنان کرد و ایجاد رعب و وحشت مانع از هرگونه حرکت اعتراضی شهروندان کرد در این ایام شود.
اقداماتی که نه تنها هیچگاه منجر به سکوت فعالین و هموطنان کرد نشده اند، بلکه بر خشم از رژیم اسلامیِ ضد ایرانی و انگیزه شهروندان کرد برای رهایی از این حکومت ضد ایران و ضد کرد افزوده است.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram