ورود رئیس جمهور بایدن به کاخ سفید و چشم انداز صف آرایی جدید نظامی در خاورمیانه، محمد فارسی

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

اسرائیل نه تنها با تهدیدهای رژیم نابود نشده و نخواهد شد بلکه تجهیزات نظامی ساخت اسرائیل در حیاط خلوت رژیم نیز مستقر گردیده اند!

 

در پی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گمانه زنی های بسیاری توسط تحلیگران سیاسی در باره امکان تغییر در وضعیت سیاسی خاور میانه انجام شد که همچنان ادامه دارد، از جمله اینکه سیاست خارجی آمریکا با ایران و بخصوص در ارتباط با برجام چگونه رقم خواهد خورد؟ سران جمهوری اسلامی برای نشان دادن اهرمی قوی در مذاکرات، جهت برداشته شدن تحریمهای حد اکثری آمریکا، از دو ماه قبل نشان دادن این اهرم ها را در زمینه نظامی و اتمی شروع کردند. رژیم در سواحل دریای عمان لااقل ۱۲ رزمایش زمینی، دریایی، هوایی، پهبادی، موشکی و پدافندی انجام داد تا نشان دهد که تحریمهای آمریکا نتوانسته اثری بر پیشبرد اهداف نظامی رژیم در خاورمیانه ایجاد کند!

تهدیدهای مکرر سران رژیم و سپاه پاسداران دایر بر گرفتن انتقام خون سردار سلیمانی در سالگرد کشته شدن وی، بُعد دیگر سیاست خارجی رژیم اسلامی ایران در خاورمیانه بود. این تهدید ها کشورهای همسایه ایران در خلیج فارس را به تأمل واداشت که رژیم در رزمایش های چندگانه نمایشی، ممکن است اقدامی بر علیه پایگاه ها و تلسیسات آمریکا در خلیج فارس انجام دهد. برای جلوگیری و آمادگی در مقابل حمله احتمالی سپاه پاسداران برعلیه منافع آمریکا و کشورهای حاشیه ای خلیج فارس، تجهیزات نظامی به منطقه سرازیر شد از جمله ناوهای هواپیمابر، ناوشکن های پشتیبانی با امکانات پرتاب موشک های کروز دریا به زمین و هوا، زیر دریایی اتمی و آمادگی بیش از۵۰۰ فروند هواپیمای مستقر بر ناوهاهای هواپیمابر پایگاه های آمریکا و کشورهای عرب خلیج فارس و لااقل بیش از ۱۰۰۰ موشک کروز تاماهاک و بمب افکن های بی-۵۲ آمریکایی با قدرت حمل و پرتاب موشک هوا به زمین با کلاهک هسته ای. در نیتجه رژیم تنها با پرتاب یک موشک کروز زمین به دریا که در فاصله ۱۵۰ میلی یکی از ناوهای آمریکایی فرود آمد بسنده کرد و رزمایشات خود را به پایان برد، و این در حالیست که تجهیزات نظامی ائتلاف آمریکا کماکان در خلیج فارس و در یای عمان حضور دارند. افزون بر این، چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ هواپیماهای بی-۵۲ همراه با جنگنده های اف-۱۶ عربستان سعودی بار دیگر در فضای خلیج فارس به رزمایش پرداختند.

از طرفی دیگر سران رژیم امکانات غنی سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی و آمادگی برای غنی سازی با غلظت بالاتر برای ساخت بمب اتم را به رخ جهانیان کشیدند، از جمله رئیس سازمان اتمی رژیم علی اکبر صالحی اعلام کرد که رژیم هم اکنون روزانه نیم کیلو اورانیوم ۲۰ در صدی تولید میکند و اینکه استفاده از سنترفیوز های جدید برای غنی سازی فلزی را هم شروع کرده اند.

افزون برآمادگی نظامی، کشور های عرب حاشیه خلیج فارس اقدام به خرید هرچه بیشتر تجهیزات نظامی کردند. در آخرین اقدام امارات متحده عربی انعقاد یک قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری،‌ شامل جنگنده های اف-۳۵ و بسیاری سامانه ضد موشکی «گنبد آهنین» و لیست خرید تجهیزات نظامی دیگر قرار دارد. «گنبد های آهنین» ساخت شرکت صنایع دفاعی رافائل اسرائیل است. اسرائیل مجوز فروش این سامانه های دفاعی به کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی را نیز صادر کرده است.

نمونه جدید سامانه ضد موشکی رافائل بسیار پیشرفته است. (۱) سامانه پدافند هوایی رافائل نوع سی-رام و وی-شراد آن میتواند ۲۰۰۰ هدف را رصد نماید و موفقیت سامانه در هدف قراردادن، شلیک و نابود کردن موشکهای مختلف بیش از ۹۰ درصد است. این سامانه قابلیت تحرک بسیار خوبی دارد و میتواند با نیروهای در حال رزمایش زمینی نیز مورد استفاده قرار گیرد که نشان دهنده انعطاف پذیری این سامانه دفاعی است. سامانه برروی کامیون مخصوص مستقر است که میتواند در مکانهای خارج و داخل شهرها استقرار یابد. موشک سی-رام با سیسم هدایت شونده بسیار دقیقی مجهز است که در صد اصابت به موشکهای پرتاب شده را بسیار بالا برده است. نیروهای مسلح آمریکا از سامانه پدافند موشکی پاتریات استفاده میکند ولی سامانه جدید رافائل بسیار پیشرفته و با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا مورد توجه نیروهای مسلح آمریکا قرار گرفته است. با توجه به مشخصات سامانه جدید رافائل و خریدهای ۲۳ میلیارد دلاری کشورهای عربی میتوان گمانه زد این سامانه با فاصله کمی از یکدیگر در سراسر کشورهای عربی مستقر شود و تهدید و تحریکات موشکی سران رژیم و سپاه پاسداران را بطور کامل خنثی نماید.

سیستم پیشین این سامانه که در سال ۲۰۱۱ توسط صنایع دفاعی اسرائیل ساخته شد، بمنظور انهدام موشکهایی بود که از طرف غزه به اسرائیل پرتاب می شدند. این سامانه در برابر راکت های پرتاب شده کارایی بسیار بالایی نشان داد که منجر به تحقیقات بیشتر و بهینه سازی این سامانه گردید. نخست وزیر اسرائیل پیرامون سامانه جدید پدافند هوایی و موشکی رافائل گفت که اسرائیل اکنون نه تنها از پیشرفته ترین سامانه ضد موشکی برخوردار است بلکه از نظر سیاسی این سامانه را میتوان به عنوان «مشتی آهنین» هم تصور کرد. در سال ۲۰۱۴ هنگام ریاست جمهوری باراک اوباما، اسرائیل برای تحقیقات و بهتر شدن دقت این سامانه ها از آمریکا تقاضای کمک مالی کرد، آمریکا هم ۲۲۵ میلیون دلار برای پیش برد این صنایع تخصیص داد که در گنگره با ۳۹۵ رأی موافق در مقایل تنها ۸ رأی مخالف مورد تصویب گرفت. این نشان دهنده آنست که کشور آمریکا در مقابل تهدید های سران رژیم و سپاه پاسداران قاطعانه از اسرائیل حمایت خواهد کرد. اکنون نیز علارغم سر و صداهای فراوان که پیرامون مذاکرات اتمی بین کابیه جدید بایدن و رژیم ایران در رسانه همگانی درج میشود، یا گمانه زنی برگشت آمریکا به برجام، منافع اسرائیل در صدر لیست خواسته های مذاکره کنندگان آمریکایی قرار خواهد گرفت، اگر چه در گفتگوها نامی هم از اسرائیل برده نشود!

برابر با گزارش نشریه هاآرتص، این سامانه ضد موشکی در پایگاه های آمریکا در اروپا نیز در برابر تهدیدهای موشکی روسیه مستقر خواهند شد. این رسانه خبر میدهد که پس از اینکه رژیم ایران با موشک و پهپاد به صنایع نفتی آرامکو عربستان سعودی حمله کرد، عربستان سعودی تصمیم دارد این سامانه های «گنبد آهنین» را در نقاط حساس تأسیسات اقتصادی کشور مستقر نماید.

این در حالی است که سخنگوی ستاد کل نیرو‌های مسلح رژیم سردار ابوالفضل شکارچی در مصاحبه ای با صدا و سیمای رژیم اسلامی گفته است که حذف اسرائیل همیشه در دستور کار آنان باقی خواهد ماند و اگر رژیم صهیونیستی دست از پا خطا کند «هم پایگاه‌های موشکی ‌آنها و هم حیفا و تلاویو را در کمترین زمان با خاک یکسان خواهیم کرد.» این بی خرد احتمالاً در خواب و خیال بسر میبرد. وی اخبار پیشرفت های اسرائیل پیرامون گنبد آهنین اسرائیلی، ورود هواپیماهای اف-۳۵ و گنبد آهنین رافائل به منطقه را نادیده گرفته و آن را جنگ روانی از طرف اسرائيل میداند و تاکید کرده و گفته آنها «هنوز قدرت و اقتدار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی را درک نکرده اند». سردار شکارچی این سخنان را در پی سخنان «آویو کوخاوی» رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل گفت که اعلام کرده بود اگر آمریکا برابر با مانیفست انتخابی بایدن به برجام برگردد، به ایران حمله نظامی خواهند کرد. لازم به توضیح است با توجه به خرید های جدید تجهیزات نظامی امارات متحده عربی، به احتمال بسیار بالا سیستم های پدافند هوايی رافائل در عربستان سعودی نیز مستقر خواهند شد. و یا با بیانی دیگر اسرائیل نه تنها با تهدیدهای رژیم نابود نشده و نخواهد شد بلکه تجهیزات نظامی ساخت اسرائیل در حیاط خلوت رژیم نیز مستقر گردیده اند!

ناخدا محمد فارسی

۳۰ ژانویه ۲۰۲

https://www.rafael.co.il/worlds/air-missile-defense/short-range-air-missile-defense (1)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram