هزار دانش آموز ایلامی از دسترسی بە شبکە شاد محروم هستند

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram


بسیاری از مدارس ابتدایی، متوسطه، و دانشگاه‌ها در سطح کشور تعطیل شده‌اند و قرار شده است تا از طریق وسایل ارتباط از را دور و به‌صورت حضور مجازی در آن‌ها تدریس شود. راهکاری که، به‌دلیل نبود امکانات لازم، افزایش عدهٔ بازماندگان از تحصیل را سبب شده است.

در استان ایلام بە علت ناتوانی بسیاری از خانوادەها در تهیە گوشی‌های هوشمند، دانش آموزان از آموزش در شبکە شاد محروم شدەاند.

نداشتن گوشی هوشمند و تبلت از مواردی است کە بە عنوان مشکل پیش روی خانوارهای ایلامی قرار دارد و یک سالی است این مشکل بر طرف نشدە است.نبود شبکە اینترنت در بسیاری از روستاهای این استان نیز مشکل دیگری است کە گریبان گیر خانوادەها و دانش اموزان است کە برای دسترسی بە شبکە اینترنت باید مسیرهای دور و صعب العبور کوهستان‌ها را طی کنند.

آمار دانش‌آموزانی که در سال‌جاری ترک تحصیل کردند یا از حضور در مدرسه و کلاس درس بازمانده‌اند، آنقدر بالا رفته که مدیران استانی آموزش و پرورش برای نخستین بار در یک دهه جاری این آمار را اعلام و درباره علل آن صحبت کردند. تا این جای کار طبق اعلام آموزش و پرورش استان کرمان، ۴هزارو۵۱۰ دانش‌آموز کرمانی در مقطع اول متوسطه ترک‌تحصیل کرده‌اند و ۳هزارو۶۷۷نفر از ۶۵هزار کودک ۷ ساله برای ثبت‌نام در مقطع اول ابتدایی مراجعه نداشته‌اند. همچنین در استان خوزستان ۴هزار و۵۰۰ دانش‌آموز ترک‌تحصیل کرده‌اند که بیشترین آمار متعلق به دختران است. در استان خراسان رضوی، ۴۰هزار دانش‌آموز ترک تحصیل کرده‌اند درحالی‌که این آمار در سال گذشته ۱۳هزار نفر بوده است.

در استان آذربایجان غربی نیز ۱۰هزار و ۵۵ نفر به علل مختلف از تحصیل بازمانده‌اند که از این تعداد فقط ۴هزار و ۳۷۱ نفر به فرایند آموزش بازگردانده شده‌اند.

استان‌های دیگر هم وضعیت خوبی ندارند و تعداد دانش‌آموزانی که ترک تحصیل کرده‌اند آنقدر بالاست که مدیران این وزارتخانه در مقام انکار آن بر نمی‌آیند، اما حاضر هم نیستند که آمار کلی کشور را اعلام کنند.سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی رژیم ولایی که با شتاب همه عرصه‌های گوناگون  حیات انسان ها  را تحت تأثیر قرار داده است، کاهش خدمات اجتماعی نیز  یکی از اولویت‌هایش بوده و هست. کاهش مدام خدمات آموزش و پرورش و بهداشت و درمان که با جان و سرنوشت آینده مردم میهن ما درارتباط‌اند، آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به زندگی مردم وارد می‌آورند.

منبع:‌ صدای مردم

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»