فارین پالیسی: درگیریهای بعدی خاورمیانه، بین کشورهای عربی و ایران نخواهد بود

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

فارین پالسی:برای بیش از دو دهه، سیاست های خاورمیانه ای ایالات متحده بر مبنای  جنگ بین اعتدال و رادیکالیسم – اعراب بر علیه ایران – شکل می گرفت. اما برای چهار سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شکافهای متفاوت و عمیق تری در بین سه قدرت غیرعربی منطقه ایران، اسرائیل و ترکیه وجود نداشت.اما در دوران چهار ساله ریاست‌جمهوری ترامپ ، شکاف‌های عمیقی بین سه قدرت غیر عرب منطقه شکل گرفت : ایران ، اسرائیل و ترکیه .برای یک چهارم قرن پس از بحران سوئز در سال ۱۹۵۶، ایران، اسرائیل و ترکیه برای کمک به ایجاد تعادل در برابر کشورهای عربی با ایالات متحده همراه بودند و در یک مسیر قرار داشتند. اما گسل عمیقی بین کشورهای عربی از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، و به دنبال آن شکست بهار عربی شکل گرفت. در واقع، به احتمال زیاد شکل گیری خاورمیانه دیگر تخت تاثیر رقابت بین کشورهای عربی و اسرائیل یا سنی ها و شیعیان نخواهد بود بلکه بین سه رقیب غیر عرب خواهد بود.

رقابت های در حال ظهور برای دستیابی به قدرت و نفوذ در این منطقه به حدی شدید شده اند که نظم پس از جنگ جهانی اول را بر هم زده اند. نظمی که پس از چند پاره شدن امپراتوری عثمانی و تلاش قدرت های اروپایی برای کنترل منطقه شکل گرفته بود، از میان رفته است. جهان عرب اگرچه شکسته و زیر انگشت و نفوذ اروپا بود،اما قلب سیاسی خاورمیانه محسوب می شد.حاکمیت اروپا شکاف قومیت ها و فرقه ای را شدیدتر و قوی تر کرد و رقابت ها و خطوط نبردی را شکل داد که تا به امروز همچنان باقی مانده است. تجربه استعمار و ملی گرایی ،اعراب را به تحرک وا داشت تا آنجا که پس از جنگ جهانی دوم جهان عرب به قلب استراتژی ایالات متحده در خاورمیانه نقل مکان کرد.

همه اینها اکنون تغییر کرده است. دوران اعراب گویی بسر رسیده است. قدرت های غیر عربی نیرو گرفته اند و این عرب ها هستند که با گسترش دامنه دسترسی ایران به منطقه و کاهش تعهدات ایالات متحده خود را مورد تهدید می بینند . سال گذشته، پس از آنکه ایران به عنوان مسئول حملات به تانکرها و تاسیسات نفتی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی شناخته شد، ابوظبی تهدید ایران را دلیل توافق صلح تاریخی با اسرائیل عنوان کرد….
 منبع و ادامه :فارین پالسی

http://alllinks.blogfa.com/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»