انشاالله گربه است! تیرداد

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

در این معاهده میتوان یک طرف را به گرگی درنده و با تجربه و بسیار نیرومند تشبیه کرد و طرف دیگر که یک حکومت متعصب، ناتوان و ابله است و در عین استیصال و درماندگی ناچار به عهد این قرارداد شده را، به یک گوسفند.

 

تیرداد

با امضای توافق نامه ۲۵ ساله بین جمهوری اسلامی و دولت چین کمونیست، بار دیگر صف ارایی موافقین و مخالفین شروع شد، که متاسفانه بعضی مواقع بی شباهت به دعوای معروف ” حیدری ـ نعمتی ” نیست. به عبارتی مجادله بدون اینکه علل اصلی و نفع و ضرر واقعی، شواهد و اسناد را در نظر داشته باشند.

بسیاری از اظهار نظرها در مورد این قرارداد بدون هیچ تعجبی ناشی از دیدگاههایی است که از پشت عینک های ته استکانی و کج و معوج ایدئولوژیکی و مذهبی و سیاسی افراد ناظر میباشد که بنا به درجه مخالفت یا موافقت شان با جیم اسلامی و بنا به جهان بینی سیاسی شان ، و بدون توجه حقیقی به منافع ملی ایران ایراد شده اند.

قبل از هر چیز باید به برخی یاد اور شد که کمی منطق و حرف حساب کسی را نکشته و همه ما ناچاریم که دیر یا زود حقایق را بپذیریم.
میدانیم که در هر عهد نامه و قراردادی حداقل دو طرف حضور دارند و شناخت ماهیت هر معاهده تا حدود بسیار زیادی بسته به داشتن یا بدست اوردن شناخت درست از شخصیت و ماهیت طرفین ذینفع و شرایط مادی و غیره هریک در زمان امضای معاهده میباشد.

همچنین میدانیم که مقامات جمهوری اسلامی از انتشار جزییات توافق نامه خود داری میکنند و ترجیح میدهند مردم ندانند که در پشت پرده چه میگذرد!

که این بخودی خود بسیار مشکوک و سئوال برانگیز است، چرا که کارنامه جیم اسلامی مظهر حیف ومیل منابع و ثروتهای ملی، بی لیاقتی، فساد ، سوء مدیریت و … میباشد. ملت ایران بعد از چهار دهه سقوط اقتصادی فاحش ، شکست سیاسی در صحنه های بین المللی و داخلی و افتضاح مدیریت ، کوچکترین اعتمادی به این به اصطلاح ” مسئولین” جمهوری اسلامی ندارد و انها را نمایندگان حقیقی خود نمیداند. برهمگان روشن است که ایشان با اعمال خشونت، جنایت، خفقان و تقلب در انتخابات و …. در قدرت باقی مانده اند.

از اینها گذشته در شرایط فعلی در نتیجه تحریم های فلج کننده غرب بدلیل مسئله غنی سازی اتمی و بن بست برجام و همچنین شکست سیاست های منطقه ای و سست شدن تدریجی نفوذش، حکومت اسلامی در آنچنان موقعیت وخیم سیاسی و اقتصادی بسر میبرد که ملایان جدا نگران بقای دستگاه و نظام خود هستند.

نیاز به گفتن ندارد که در صورت سقوط یکباره رژیم البته تحول هیچ شباهتی به تغییر دولت در یک نظام دمکراتیک نخواهد داشت؛ ملایان بخوبی میدانند که هزاران خانواده ها ، نزدیکان و بازماندگان و دادخواهانِ بیعدالتی ها و جنایات رژیم منتظر انروز هستند!

با توجه به آنچه گفته شد در چنین شرایطی هیچ بعید نیست که حکومت برای خروج از بن بستی که خود بدست خود افریده، و برای چند روز بقای بیشتر حاضر به هر وطن فروشی و امضای هر معاهده ننگینی بشود.

لازم به تاکید است که برجام، تحریم ها، در گیری با قدرت های منطقه ای و … باتلاق و بن بستی هستند که آخوند ها بدست خود ساخته و ملت ایران را نیز دچار کرده اند. این نتیجه مستقیم ۴ دهه سیاست های جنون آمیز و احمقانه ای است که امروز دامنگیر ایشان گشته، و نه نتیجه تحریمهای غرب یا سنگ اندازی دیگران.

حال اندکی بپردازیم به طرف دیگر قرداد یعنی کشور چین کمونیست؛

صرف نظر از اینکه ما با دولت چین و روش حکومتی، مقاصد سیاسی و بین المللی شان موافق یا مخالف باشیم، نمیتوان منکر شد که چینیها و بالاخص هیئت حاکمه این کشور دقیقا نقطه مقابل ملایان جمهوری اسلامی هستند . هر چقدر آخوندها نادان، متعصب، بی مدیریت و بی توجه به منافع ملی و بهزیستی ملت هستند، زمامداران چین برغم ایدئولوژی کمونیستی شان، وطن پرست و در خدمت منافع و تعالی ملت چین میباشند. چینیها جدی ، واقع بین و بسیار هوشیارند، بارها و بارها ثابت کرده اند تعصب ها و دگم های ایدئولوژیکی ( مذهبی) نمیتوانند سد راه پیشرفت این ملت بشوند. آنها در کمتر از ۳۰ سال بدون داشتن ذخایر و معادنی نظیر نفت و گاز ، یک ملت قحطی زده و فوق العاده فقیر را تقریبا به اولین قدرت اقتصادی جهان تبدیل کرده اند و ۵۰۰ میلیون نفر از زیر مدار فقر بالا آورده اند !

حال مقایسه کنید زمامداران چین را با” مسئولین محترم ” جمهوری اسلامی که چگونه با بی تدبیری و سوء مدیریت اقتصادی و سیاست های داخلی و منطقه ای مخرب و غلط و جنگ های بی دلیل برای به اصطلاح “صدور انقلاب” و … تمام درآمد نقت و گاز و سرمایه های ملی را به هدر داده اند ، متخصصین و مغز ها را فراری داده … و از همه جالب تر برای جلب دوستی چین کمونیست ، با واردات بی رویه محصولات غیر ضروری ان کشور صنایع داخلی را هم نابود کرده اند و …

گفتیم که چینیها خود را از ملتی بسیار فقیر به مهمترین اقتصاد جهان بدل کرده اند، ولی این اکیدا بدان معنا نیست که دولت چین دلسوز و غمخوار فقرا در سراسر جهان است و حقوق سایر ملل را محترم میشمارد و به دنبال ساختن جامعه بی طبقه کمونیستی در دنیاست … خیر اصلا و ابدا چنینن نیست . این را دیگر همه میدانند و لازم نیست وقت صرف اثبات ان بشود .

دولت چین هیچ باور و اعتقادی به معیار های فردی و ارزشهای حقوق بشری از نوع غربی ندارد و آنها را به رسمیت نمی شناسد . چین هزاران نفر را هر ساله در زندان هایش اعدام میکند، آنهم به جرائمی که در کشور های دمکراتیک جنایی محسوب نمیشوند یا ممکن فقط چند سال زندان داشته باشند. آزادی بیان ابدا وجود ندارد و کوچکترین انتقاد از دولت شدیدا سرکوب میشود. با استفاده از تکنولوژی تلفنی جدید ۵ ژ، بخش بسیار بزرگی از جمعیت چین تحت کنترل دائم دوربینهای تلویزیونی در خیابانها، محوطه مشترک آپارتمانها ، محل کار، مترو ها ، محل های عمومی و غیره هستند . کوچکترین حرکت و تماس شهروندان در این گونه محل ها و در فضای مجازی و اینترنت تحت نظر ماموران دولت است.

چین هرگز حقوق اقلیت ها نظیر مردم تبت، یا اقلیت ایغور و دیگران را به رسمیت نشناخته و کشور تبت حدود نیم قرن است که تحت اشغال چین است و برغم اعتراضات گسترده جهانیان بیش از ۱.۵ میلیون مردم ایغور در کمپ های شستشوی مغزی و کار اجباری تحت شکنجه های جسمی و روانی بسر میبرند.

ارتش چین بشدت در حال بالا بردن قدرت نظامی و تسلیحاتی خود است و هر ساله بخش مهمتری از بودجه دولت صرف افزایش قدرت ارتش میشود. در سیاست منطقه ای چین با اعمال زور و نیروی نظامی، آشکارا حقوق استفاده از منابع دریایی ، دریانوردی و ماهیگیری سایر کشور ها و قوانین بین المللی را زیر پا میگذارد و تجاوزات و زیاده روی های چین در دریا های مجاور دائما با همسایگانش تنش زا و مسئله ساز است.

از همه جالبتر اینکه چند سالیست که چین شروع به سرمایه گذاری مستقیم در کشور های خارجی کرده است . چین مدعیست که برخلاف “سیاست های استعماری غرب” در امور داخلی سایر کشور ها دخالت نمیکند و فقط هدفش سرمایه گذاری اقتصادی و نوسازی است!
در نتیجه بسیاری از دیکتاتوری های فاسد و ضد حقوق بشر در چهارگوشه جهان که مرتکب جنایات بر علیه مردم خود میشوند و به دلیل سوء مدیریت و فساد سیستمی حاکم بر رژیمشان نمیتوانند سرمایه گذاری و کمک های بین المللی را جذب کنند ، برای دریافت “کمک مالی” و سرمایه گذاری البته رو بسوی چین میاورند!

شرکتهای خصوصی وابسته به دولت چین هم خیلی خوب میدانند چطور با این احمق های کوچک و فقیر ( منظور دولتشان است نه مردم) که در موضع بسیار ضعیفی هم هستند و اصلا پختگی و تجربه چینی ها را در اینگونه مسائل ندارند، معامله کنند. چین خیلی حساب شده با عقد قرار دادهای به ظاهر جالب و عادلانه ولی در عمل به نفع شرکتهای چینی این کشور های کوچک را به دام تار عنکبوت مالی خود می اندازد و مخازن و منابعشان را بسادگی مورد استفاده و استخراج قرار میدهند.

شرح عملکرد سود جویانه و مخرب شرکتهای چینی در افریقا و کشور های آسیای جنوب شرقی در اینترنت در دسترس است برای اطلاع بیشتر میتوانید مراجعه کنید .

چگونگی تصاحب دو بندر مهم یکی بنام ” پایریاس ” در یونان و دیگری بنام ” هامبانتوتا” در کشور سریلانکا بدست چین ، نمونه های بسیار جالب و بارز از نحوه عملکرد و تاکتیک های مالی چین تحت پوشش سرمایه گذاری، نوسازی و کمک هستند . در این دو مورد بوضوح میتوان سیستم تله گذاری و به دام اندازی اقتصاد های ضعیف و بی تجربه کشور های کوچک توسط غول مالی چین را دید ( شرح ان از حوصله این مقاله خارج است به لینکها مراجعه کنید).

جمع بندی : آنچه در اینجا گفته شد فقط اشاره ای کوتاه و خیلی مختصر بمنظور کمک برای درک ماهیت قرار داد جمهوری اسلامی و چین است . همانطور که دیدید در این معاهده میتوان یک طرف را به گرگی درنده و با تجربه و بسیار نیرومند تشبیه کرد و طرف دیگر که یک حکومت متعصب ، ناتوان و ابله است و در عین استیصال و درماندگی ناچار به عهد این قرارداد شده را، به یک گوسفند . حدس میزنید نتیجه مشارکت بین این دو چه خواهد بود . فکر میکنید هنوز میشود گفت ” ما که جزییات معاهده را نمیدانیم …” انشآلله گربه است!

نجات در آگاهیست.

منابع و لینک ها:

https://lki.lk/…/chinese-investment-in-greek-and-sri

/https://www.nytimes.com/…/asia/sri-lanka-china-port.htmlhttps://iranglobal.info/node/79718

https://www.forbes.com/…/what-china-is-really-up-to

https://www.dw.com/…/chinas-ambitious-bid…/a-51787533

منبع: فیسبوک نویسنده

Theodore Brame(تیرداد )

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram

«مقالات و دیدگاه های مندرج در سایت شورای مدیریت گذار نظر نویسندگان آن است. شورای مدیریت گذار دیدگاه ها و مواضع خود را از طریق اعلامیه ها و اسناد خود منتشر می کند.»